Банковият сектор засилва капиталовата си позиция - темпът на нарастване на капитала е по-висок от този на активите както на месечна, така и на годишна база. Това става ясно от данните за банковата система към края на февруари 2009 г., публикувани от БНБ. През февруари капиталът на банките се увеличава с 321 млн. лв., или с 3.9%, и достига 8.5 млрд. лв. На годишна база (спрямо февруари 2008 г.) нарастването е с 32.6%. По-високото ниво на капитала и на капиталова адекватност (към края на миналата година е 14.86%) осигуряват наличието на буфери, които да абсорбират евентуални негативни въздействия върху банковата система в условията на влошена икономическа среда, коментират експерти. Секторът разполага и с капиталов ресурс под формата на печалбата от миналата година в размер на 1.387 млрд. лв., капитализирането на която също е допълнителен буфер. Докато капиталът на системата расте с над 30% за една година, печалбата отчита спад с 45.6% спрямо февруари на миналата година. За първите два месеца на 2009 г. банковата система отчита печалба от 123 млн. лв. (при 227.5 млн. лв. година по-рано). Спадът в печалбата е логичен резултат в сегашните затруднени икономически условия, свито кредитиране и неизвестност на средата, посочват още финансисти. Печалбата се явява допълнителен буфер за сектора и за отделните кредитни институции при неблагоприятни промени в бизнес средата, коментират от БНБ.
В края на февруари общата сума на активите е 69.3 млрд. лв., като спрямо януари се увеличават с 0.4%, а за една година - с 19.3%. Спрямо началото на годината групата на петте най-големи банки запазва пазарния си дял от 57.1%. Това положение остава непроменено от четвъртото тримесечие на миналата година, когато беше отчетено леко свиване в сравнение с предходното тримесечие. През февруари се запазва и друг отчетлив момент, проявил се за първи път през последните години в четвъртото тримесечие на 2008 г. - отпускане на основната част от бизнес заемите от средните и малките банки. През февруари преобладаващата част от увеличените кредити е насочена към корпоративния сегмент, дължащо се именно на средните и малките банки, посочват от БНБ. Портфейлът от корпоративни заеми на банките от първа група (петте най-големи по размер на активите) през февруари се свива с 14.072 млн. лв., докато на банките от втора група (останалите банки) се увеличава с 97.250 млн. лв. Обемът на фирмените заеми към края на февруари е 32.2 млрд. лв. Кредитите за домакинствата нарастват за един месец с 0.1% в резултат от увеличението при жилищните ипотечни кредити с 15.7 млн. лв. В годишен хоризонт растежът на общия размер на предоставените кредити на фирми и граждани е 26.9%, или с 10.5 млрд. лв., като общият им обем достига 49.5 млрд. лв. За същия период привлечените средства от граждани и фирми се увеличават с 3.2 млрд. лв., или с 8.4% годишен ръст, като размерът им в края на февруари е 41.6 млрд. лв. Депозитите от граждани достигат 22.7 млрд. лв., като през февруари се увеличават с 0.9%, или със 199.7 млн. лв. Привлечените средства от фирмите достигат 18.9 млрд. лв., като през февруари намаляват с 337.9 млн. лв., или с 1.8%. Така на практика свитото кредитиране продължава да изважда парите на фирмите от банките, ползвайки ги за оборотни средства.
Налице е известна промяна в качеството на кредитите, изразена в нарастване на класифицираните експозиции и на разходите за обезценка, посочват още от централната банка. В същото време обаче делът на необслужваните кредити (с просрочие над 90 дни) в общия размер на кредитния портфейл се запазва на приемливо ниво (около 3%), допълват от БНБ.
Източник: Dariknews.bg