Тези промени идват на фона на предложения от президента Обама план да се изземат пълномощията от Управлението по надзор върху депозитните учреждения, което досега позволяваше на частни инвеститори да купуват мажоритарни пакети. Американските инвестиционни фондове преосмислят апетитите си при придобиването на дялове в банковия сектор на фона на плановете за реформиране на системата на регулиране на финансовата система на САЩ, предложени от президента Обама, коментира агенция „Блумбърг“.
По данни на агенцията, два от водещите инвестиционни фонда в страната - Blackstone Group LP и Carlyle Group, както и TPG Capital, контролирана от Дейвид Бондерман, гсе готвят да придобият First Republic Bank. Тази сделка ще е подобна на придобиването на BankUnited Financial Corp. от фондовете Blackstone и Carlyle миналия месец, когато партньорите получиха контрол върху банката, но придобивайки самостоятелно миноритарни дялове.
Тази сделка говори за нова тенденция, при която инвестиционни фондове, работейки в сътрудничество с регулиращите органи като Федералния резерв, Корпорацията за застраховане на влоговете и Финансовото министерство, вече не купуват цели банки, а инвестират в миноритарни пакети от компаниите от сектора.
Тези промени идват на фона на предложения от президента Обама план да се изземат пълномощията от Управлението по надзор върху депозитните учреждения, което досега позволяваше на частни инвеститори да купуват мажоритарни пакети.
В момента администрацията на президента и Конгресът предприемат усилия по привличането на частен капитал в подкрепа на банковата система, чиито загуби от началото на кризата досега се оценяват на $1.4 трлн., а самото й съществуване се подкрепя с парите на данъкоплатците.
Инвеститорът-милиардер Уилбър Рос, който участва в придобиването на флоридското подразделение на BankUnited, е заявил пред агенцията, че около хиляда американски банки са на прага на фалит или са пред поглъщане. През тази година банкрут обявиха 37 банки отвъд океана, коео е абсолютен рекорд от 15 години насам.
От своя страна регулаторните органи имат опасения, че продажбата на банки на частни фондове не е най-подходящото решение, тъй като самите те не попадат под действието на регулацията на банковите холдинги.
Властите се опасяват, че частните фондове могат да използват придобитите банки за свои комерсиални цели и ако самите те не се превърнат в банкови холдинги, няма да имат задължението да увеличават капитала на банките, коментира пред агенцията аналитикът от Eurasia Group Шон Уест.
Паралелно с това съществуват сериозни рискове и за самите инвестиционни фондове. Примерно TPG похарчи през миналата година $1.3 млрд. за придобиването на миноритарен дял в Washington Mutual Inc. е загуби огромната част от тях пет месеца по-късно, когато книжата на банката се срутиха в цената си.
Агенцията коментира, че за по-ефективни действия от страна на инвестиционните фондове при покупката на компании от банковия сектор са необходими по-понятни правила. Още миналия месец Фесералната корпорация за гарантиране на влоговете обеща да оповести своя позиция по въпроса. Съществуват и чисто политически рискове на фона на готвената реконструкция на финансовите регулации в САЩ.
Източник: Insurance.bg