През миналата година деветте финансови гиганта в САЩ са получили от данъкоплатците общо 175 млрд. долара. В същото време банките са раздали 32.6 млрд. долара премии на служителите си. Това съобщи главният прокурор на Ню Йорк Андрю Куомо, предадоха международните агенции. Дори и през една от най-лошите години за Уолстрийт общо 4793 служители на финансови компании са получили по над 1 млн. долара. В случаите на Goldman Sachs, Morgan Stanley и JP Morgan Chase раздадените бонуси са били далеч над размера на печалбите им за годината.
Легендата на Уолстрийт - гигантът Goldman Sachs, е изсипал средно по над 160 хил. долара. Общата сума на допълнителните възнаграждения е в размер на 4.8 млрд. долара. Цифрата е два пъти по-голяма от постигнатата печалба от банката през миналата година, която възлизаше на 2.3 млрд. долара. Общо 953-ма служители на гиганта са били зарадвани с бонус от над 1 млн. долара. Трезорът получи помощ от държавата в размер на 10 млрд. долара.
Morgan Stanley е спечелила 1.7 млрд. долара през миналата година. Банката обаче е раздала 4.475 млрд. долара. Бонусите в JP Morgan Chase пък са били общо 8.69 млрд. долара, въпреки че печалбата й за миналата година е била едва 5.6 млрд. долара. Гигантът е зарадвал общо 1626 души с допълнително възнаграждение от над 1 млн. долара.
Бившият инвестиционен гигант Merrill Lynch, който беше изкупен от Bank of America, пък е раздал 3.6 млрд. долара. Общо от бонуси са били зарадвани 30 хил. служители. 200 хил. пък са били щастливците от Bank of America.
Сред най-големите губещи от кризата е финансовият гигант Citigroup, който получи 45 млрд. долара директна помощ от правителството. Държавата вече притежава 34 на сто от банката и е най-големият акционер в нея. Компанията записа през миналата година 27.7 млрд. долара загуба. Въпреки това обаче трезорът е раздал над 5.3 млрд. долара бонуси. Според данните 738 банкери са се прибрали вкъщи с по над един милион допълнително възнаграждение.
Деветте трезора получиха през миналия октомври общо 125 млрд. долара помощ на правителството. Според изчисления на експерти от началото на кризата банките по света са били ударени с 900 млрд. долара. До 2010 г. загубите на трезорите може да достигнат до близо 2.5 трлн. долара.
Източник: Bank.bg