В борбата за банков данък се отвори пропаст в ЕС, пише „Ханделсблат". Докато Франция застава зад германската инициатива, шефът на Европейската централна банка предупреждава да няма национални индивидуални действия. Държавите от ЕС не можаха да се споразумеят през уикенда в Мадрид как да бъде осъществен банковият данък в Европа. През юни ЕК ще направи още предложения, така че ЕС да иде на срещата на Г-20 в Торонто с единна позиция.
Преди всичко гуверньорите на емисионните банки се изказаха скептично относно банков данък, тъй като те се опасяват подобно на Европейската комисия, че от това ще пострада раздаването на кредити на икономиката.
По думите на Жан-Клод Трише новите инструменти трябва „международно да се съгласуват внимателно". Прибързани стъпки на Европа биха могли да нарушат усилията на международните правителствени служби и групата на Г-20, информира europe.bg.
От своя страна френският финансов министър Кристин Лагард призова в Мадрид всички важни институти в сектора да въведат данък „на основата на своите най-рискови транзакции".
Финансовият министър на испанското председателство на ЕС Елена Салгадо призна, че ЕС все още е далеч от консенус. „Трябва да продължим да дискутираме за инструментите, с които една нова криза може да бъде избегната". Един евентуален данък за финансовите институти не би трябвало да измести на заден план работата над по-добрия контрол и регулиране на банките, посочи тя.
Германският финансов министър Шойбле отправи покана за международна конференция в Берлин през май, за да се увеличи натискът за подобряване на надзора и контрола върху финансовия сектор.