До 2013 г. Министерството на околната среда и водите трябва да изготви карти, които да определят зоните, застрашени от наводнения. След това те ще бъдат отразени в устройствените планове на общините и главните архитекти ще преценяват как ще се издават разрешителни за строежи там. Картите ще послужат и на застрахователните компании за адекватно определяне на полиците и застраховане на имуществото в зависимост от степента на риска от наводнения. Това предвиждат промени в Закона за водите, които парламентът прие в сряда на първо четене и които са прелюдия към подготовката на изцяло нов закон, който да урежда управлението на водните ресурси в страната.
Както още преди месец от екоминистерството обявиха, корекциите в закона предвиждат отстъпване на около 60 на сто от находищата на минерална вода държавна собственост за управление от общините за 25 години.
Става въпрос за извори, които не са дадени на концесии и в момента буквално водите им се изливат в земята без да се ползват от никой, като в същото време държавата няма ресурс да се занимава със стопанисването им.
"Считаме, че с този подход ще се увеличи използваемостта на този изключително ценен национален ресурс, тъй като в момента се ползват под 30 процента от ресурса на находищата изключителна държавна собственост ", посочи пред депутатите министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
По регламентирани в закона критерии всяка година ще публикува списък на находищата, които могат да бъдат предоставени за управление от общините за 25-годишен срок по тяхно искане.
Общинските съвети ще решават от своя страна дали да дават изворите на частна фирма безвъзмездно в полза на обществото, или срещу заплащане, като приходите ще влизат в местната управа.
Караджова заяви също така, че ще има и известна промяна в списъка на комплексните и значими язовири. Предложено е включването в списъка на язовир "Бели Искър" и язовир "Цанков камък" и изключването на язовир "Еница", който е изгубил признаците на комплексни и значими язовири по смисъла на Закона за водите, каза екоминистърът.
С гласуваните поправки ще бъдат обявени за нищожни близо 700 разрешителни за водоползване, издадени в периода януари 2000 г.-30 юли 2001 г. с подпис на зам.-министър на околната среда. Компетентен обаче е бил министърът.
Депутатът Георги Божинов от левицата оспори юридическата обоснованост на текста, уреждащ въпроса с разрешителните за водоползване, и каза, че социалистите ще обсъдят дали да не го дадат на прокурор.
С измененията се ограничава публичната държавна собственост в границите на морските води. Предвижда се такава собственост да бъдат морското дъно и неговите недра в границите на вътрешните морски води и териториалното море, а не както е сега континенталният шелф в тези граници.
Източник: mediapool.bg