Франция и Великобритания се противопоставиха на плана на Европейската комисия за създаване на банков данък като застраховка срещу бъдещи финансови кризи, съобщи "Файненшъл таймс". Това е още един сигнал за неспособността на членовете на съюза да изработят общ отговор на кризата. Предложението за новия налог беше представено вчера от еврокомисаря по вътрешния пазар Мишел Барние. Идеята на ЕК е средствата да се събират във фондове и да се използват за овладяване на бъдещи финансови кризи. Лондон заяви, че планът може да се възприеме от банките като застраховка срещу бъдещи проблеми. Това може да ги подтикне към предприемане на още по-рискови операции. Представители на френското правителство изразиха подобни притеснения.
Германия обаче заяви, че идеята е стъпка в правилната посока. Финансовият министър Волфганг Шойбле настоява от банките в страната да се събират по 1 млрд. евро на година.
Предложението на Барние е опит да се създаде колективен отговор на кризата и да се предпазят гражданите на Европа при следващи кризи. "Не е допустимо данъкоплатците да плащат цената за спасяване на банковия сектор", каза той.
Все повече правителства по света изразяват съгласието си с идеята за създаване на подобен банков данък. Много вероятно е обаче различните държави да предприемат различни подходи. В тази връзка Берлин коментира, че противопоставянето на Франция и Великобритания е свързано с факта, че двете държави имат нужда от събраните средства за запълване на бюджетите си.
Източник: Insurance.bg