От 1 септември 2010 година застрахователните премии ще бъдат обложени с данък в размер на 2 на сто – това гласят проектопромените в Закона за данъка върху застрахователните премии, обявени от Министерството на финансите. Проектът въвежда облагане с данък на застрахователните премии по облагаеми застрахователни договори. От финансовото министерство уточняват, че предложението за нов данък не променя съществуващия ред на данъчно облагане на печалбата на застрахователите, според Закона за корпоративното подоходно облагане.
Според проекта данъчно задължени лица са:
- застрахователите по чл. 8, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането (акционерни дружества, кооперации, както и застрахователи от трета държава чрез клон, регистриран по Търговския закон, получили лиценз по реда на КЗ);
- застрахователите по чл. 8, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховането (застрахователи от друга държава членка при условията на правото на установяване или на свободата на предоставяне на услуги), за сключените от тях облагаеми застрахователни договори;
- данъчните представители по чл. 19, в случаите, когато облагаемите застрахователни договори са сключени от застрахователи по чл. 8, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховането (взаимозастрахователни кооперации), работещи при условията на свободата на предоставяне на услуги.
Освободени от облагане са застрахователните премии по застрахователни договори за презастраховане и ретроцесия; договорите по застраховка "Живот" и рента; по Женитбена и детска застраховка; Застраховка "Живот", свързана с инвестиционен фонд; Постоянна здравна застраховка; Изкупуване на капитал; Допълнителна застраховка; договорите за застраховки на товари по време на международен превоз (включително стоки, багаж и други), когато началната или крайната точка на превоза е извън територията на България; договорите за застраховки „Летателни апарати";" Плавателни съдове (морски, речни и по езера и канали)"; застраховките „Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на летателни апарати" и „Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на плавателни съдове)".
Застраховател, който не подаде декларация или не я подаде в срок, не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, ще се наказва с глоба от 500 до 2 000 лв. При повторно нарушение глобата скача от 1 000 до 4 000 лв.
Застраховател, който не посочи данъка в застрахователния договор, ще бъде санкциониран с глоба от 500 до 2 000 лв., а при повторно нарушение - от 1 000 до 4 000 лв.
Законът ще се прилага за облагаеми застрахователни договори, сключени или предоговорени след 31 август 2010 г., както и за застрахователни премии получени след 31 август 2011 г., по облагаеми застрахователни договори сключени преди 1 септември 2010 г. Законът влиза в сила от 1 септември 2010 г.
От финансовото министерство са категорични, че предложеният нов данък е в съответствие с разпоредбата на чл. 157 от Директива № 2009/138/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 25.11.2009 г. за упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност. Посочената разпоредба дава възможност всеки застрахователен договор да подлежи на облагане с косвени данъци и парафискални такси върху застрахователните премии в държавата членка, в която е разположен рискът или в държавата членка, в която е покрито задължението. Директивата допуска всяка държава - членка да разработи и въведе национален механизъм, като за същия не се поставят специални изисквания.
Председателят на УС на АБЗ Орлин Пенев коментира, че посоката на приемането на проектозакона е имплементация на на чл. 157 от Директива 138 на ЕО, която казва, че данъците върху застрахователните премии могат да бъдат само косвени, по мястото на разполагане на риска или на покриване на задължението. Следователно, застрахователите няма да генерират загуби от новия данък, тъй като той ще бъде платен от крайния потребител. Това означава, че застрахователните премии ще се вдигнат, а в условията на криза това води до още по-сериозен спад в потреблението на застраховки.
Според Орлин Пенев обаче, ако Народното събрание гласува проекта, едва ли новият данък ще даде такова голямо отражение върху застрахователния пазар. "Щом данъкът се вдига с 2%, значи и сумата, с която ще се увеличат застраховките, ще бъде 2%. На 100 лева това прави 2 лева, така че не мисля, че данък в такъв размер ще даде толкова голямо отражение върху застрахователните премии", прогнозира той.
На друго мнение обаче е генералният директор на "Бул Инс" Петрозар Петков. Според него тези 2% данък ще са за сметка на застрахованите, което значи, че хората ще започнат много внимателно да пресяват разходите, които имат. При скок в цените на горивата, парното, тока, първото нещо, от което едно домакинство се отказва, са застраховките. Който досега е имал застраховка "Автокаско", няма да я поднови и ще сключи само задължителната "Гражданска отговорност". "За 2009 година автокаското беше 41,4% в застрахователния портфейл и генерираше около шестотин милиона лева. Сега обаче данъкът ще го намали. От друга страна, пак заради новия налог може да се очаква увеличение на цените по "Гражданска отговорност". Част от хората ще спрат да плащат, обхватът по застраховката ще падне още повече и накрая ще ни върнат граничния контрол. Мисля, че ще стигнем до този вариант, защото данните са такива - пазарът е над 70% автомобилно застраховане", обяви Петков. Той прогнозира, че обемът на застраховането за 2010 година ще е под този за 2009-та. Петков предупреди, че заради ниските тарифи и замрялата икономика застраховането също колабира. "По авкоскаско плащаме това, което съберем, а по "Гражданска отговорност" дори не ни достига, за да плащаме щети. Така отлагаме големите щети, но в някакъв момент, в близките 2 години и те трябва да бъдат платени. Тогава ще се стигне и до фалити на застрахователи."
Облагането на застрахователните премии с 2% данък от 1 септември ще бъде за сметка на застрахованите. Това значи, че хората ще започнат много внимателно да пресяват разходите, които имат. "При скок в цените на горивата, парното, тока, първото нещо, от което едно домакинство се отказва, са застраховките. Който досега е имал застраховка "Автокаско", няма да я поднови и ще сключи само задължителната "Гражданска отговорност"" - това прогонзира генералният директор на "Бул Инс" Петрозар Петков. Според него новият налог ще донесе и увеличение на цените по "Гражданска отговорност". "Част от хората ще спрат да плащат, обхватът по застраховката ще падне още повече и накрая ще ни върнат граничния контрол. Мисля, че ще стигнем до този вариант, защото данните са такива - пазарът е над 70% автомобилно застраховане", обяви Петков. Той прогнозира, че обемът на застраховането за 2010 година ще е под този за 2009-та. Петков предупреди, че заради ниските тарифи и замрялата икономика застраховането също колабира. "По авкоскаско плащаме това, което съберем, а по "Гражданска отговорност" дори не ни достига, за да плащаме щети. Така отлагаме големите щети, но в някакъв момент, в близките 2 години и те трябва да бъдат платени. Тогава ще се стигне и до фалити на застрахователи."
Според председателя на УС на АБЗ - Орлин Пенев обаче, ако Народното събрание гласува проекта, едва ли новият данък ще даде такова голямо отражение върху застрахователния пазар. "Щом данъкът се вдига с 2%, значи и сумата, с която ще се увеличат застраховките, ще бъде 2%. На 100 лева това прави 2 лева, така че не мисля, че данък в такъв размер ще даде толкова голямо отражение върху застрахователните премии", прогнозира той.
Източник: Insurance.bg