Унгарското правителство планира да събере 200 млрд. форинта (около 720 млн. евро) от финансовите компании тази година с новия банков данък. Това заяви унгарският министър Дьорд Матолши в интервю за бизнес седмичника "Фидьело". "Сумата е твърдо определена", заяви Матолши, цитиран от "Ройтерс", без да съобщава повече подробности за новия данък. Той е част от мащабна фискална реформа, която новото дясноцентристко правителство обяви миналата седмица. Според източници на унгарската агенция MTI между 50% и 60% от всички планирани постъпления от новия данък ще дойдат от търговските банки - което означава поне 360 млн. евро. Не е ясно върху каква база ще се начислява данъкът - приходи, печалба или друг показател като пазарен дял.
Опасенията на унгарските анализатори са, че новият данък може да стопи драстично печалбите в сектора и да намали възможността на банките да отпускат заеми. "Ройтерс" посочва, че най-големият играч на унгарския банков пазар е OTP, която в България е собственик на Банка ДСК.
След нея по пазарен дял се нареждат унгарските поделения на белгийската KBC, австрийските Ерсте банк и "Райфайзен интернешънъл", италианските "Уникредит" и "Интеса Санпаоло", германската Bayern LB.
Застрахователният сектор може да осигури най-много 20 млрд. форинта (72 млн. евро) от планираните приходи от данъка. Това заяви председателят на Асоциацията на унгарските застрахователни компании Петер Кишбенедек, цитиран от "Ройтерс".
"Не искаме да бъдем изключени от обхвата на данъка, просто се притесняваме каква част от тежестта му ще трябва да понесем ние." За 2009 г. застрахователният сектор в Унгария е генерирал 79 млрд. форинта, от които 76 млрд. се падат на 6-те топ компании от общо 30, пише още "Ройтерс".
Фискалната реформа, която правителството обяви миналата седмица, цели да увери инвеститорите, че то ще успее да постигне тазгодишната цел за бюджетния дефицит – 3.8% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това е и едно от условията на сделката за финансова помощ от Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС), която страната подписа през 2008 г.
Освен банковия данък планът включва още орязване на разходите в публичния сектор, въвеждане на плосък данък върху личния доход от 16% от догодина и намаляване на корпоративния данък за малкия и средния бизнес. По думите на Матолши той ще бъде намален от 19% на 10% за компании с годишна печалба преди облагане по-малко от 500 млн. форинта.
Идеята е да влезе в сила от 1 юли, като въвеждането му ще коства на бюджета 70 млрд. форинта (240 млн. евро) тази година. "В бюджета на Унгария за 2010 г. няма място за консолидация на задлъжнелите държавни железници MAV, нито на болници или общини", заяви още Матолши.
Детайлите около банковия данък трябва да бъдат уточнени до края на юни. В началото на юли в Унгария ще пристигне делегация от МВФ и ЕС. В преговорите с тях правителството ще поиска ново финансиране, съобщи довереник на премиера пред телевизия М1. Сегашната сделка в размер на 25.1 млрд. долара изтича октомври тази година и правителството обмисля то да бъде удължено до декември, за да може през 2011 г. да влезе в сила ново споразумение.
Източник: Insurance.bg