Румънците подкрепят задължителните жилищни застраховки
40 процента от румънците одобряват задължително застраховане на домовете, което ще влезе в сила от 1 юли тази година. Други 35 на сто от анкетираните биха застраховали домовете си, но не смятат, че това трябва да бъде задължителна мярка, сочат данните от проучване на пазара, проведено от GfK Румъния. 20% са съгласни по принцип с необходимостта домовете им да бъдат застраховани, но не са съгласни с начина, по който това ще става. Малко повече от половината от анкетираните смятат, че задължителната застраховка носи реални ползи, коментира XPRIMM.
Повечето от анкетираните – 55% смятат, че пожарът е най-големият риск, на който е изложен домът им. Рисковете от земетресения, свлачища и наводнения също плашат румънците.
Един от основните проблеми, посочени в проучването на GfK, е липсата на информация сред собствениците на жилища, като 72 процента от тях твърдят, че са малко или изобщо не са информирани за тези застрахователни продукти.
След 10 г. разгорещени обсъждания, законът за задължително застраховане на жилища в Румъния вече е факт, а сключването на полици се очаква да стане задължително от 1 юли 2010 г.
Законът беше приет от правителството едва през август 2007 г. и отне повече от една година, за да се преминат всички етапи на законодателния процес. Той бе обнародван от президента на Румъния през ноември 2008 г. (Закон № 260/2008). Вторичното законодателство трябваше да бъде готово след 90 дни, но имаше нови забавяния поради някои технически несъответствия, време отнеха и стъпките, които са допълнително необходими, за да започне пулът за катастрофично застраховане (Pool of Insurance Against Disasters – PAID) да функционира пълноценно.
Според закона, застраховките ще обхващат три основни рискове: земетресения, наводнения и свлачища. Покритието за тези рискове ще управлява PAID, който ще издава имуществени застраховки, чиято максимална сума на покрити щети за жилище е 20 хил. евро при жилища тип А и 10 хил. евро за жилища тип Б. Годишната премия ще е съответно 20 и 10 евро. Сградите са разделени на тип А и тип Б според устойчивостта на структурата им.
Структурата на PAID ще като на застрахователно/презастрахователно дружество, в него се разрешава участие като акционери само на застрахователните компании, които вече са упълномощени да поемат рисковете от природни бедствия, и които не са били санкционирани от регулаторните органи в последните две години. Всеки акционер може да притежава максимум 15% от акциите на PAID.
Презастрахователната програма – може би най-важен компонент на проекта, ще се управлява от консорциум, сформиран от Aon Benfield (водещ и моделиращ брокер), Guy Carpenter и Willis, след търг, организиран през 2007 г. от Министерството на администрацията и вътрешните работи.
Източник: Insurance.bg
Коментари:
(Екипът на Bank.bg си запазва правото да премахва коментари с нецензурно съдържание както и такива, които не са написани на кирилица)