След тридневни уговорки от страна на европейските регулатори и политици германските финансови кредитни институции, които изначално скриха данните за обема държавни заеми в техните баланси, все пак се решиха на стъпката, наречена публичност, коментира деловото издание РБК daily. Последна сподели данните си водещата финансова институция в страната Deutsche Bank. Аналитиците оценяват положително разкриването на информацията, като посочват, че откровеността на банките ще изиграе положителна роля за изчистването на техния имидж.
От 14 германски банки, преминали прословутите стрес тестове, шест финансови институции не оповестиха информация за обема държавни облигации в своите портфейли. Това са Deutsche Bank, Postbank, DZ Bank, WGZ Bank, Landesbank Berlin и Hypo Real Estate (HRE). Останалите съобщиха за наличие на държавни облигации, включително и в проблемните страни на ЕС. Commerzbank и LBBW веднага признаха, че имат многомилиардни заеми в Испания, Гърция и Португалия.
Комитетът на европейските органи за банков надзор (CEBS) разкритикува онези германски кредитни институции, които отказаха да съобщят данни за суверенния дълг. Гереналният секретар на CEBS Арнауд Восен обяви пред в.Handelsblatt, че „политиците в ЕС настояват за обнародване на данните от стрес тестовете и на подробни данни за държавните заеми на банките“. Към неговите критики се присъедини и Еврокомисията, която също настоя от банките да публикуват данните си.
Отначало банките обясниха укриването на данните с това, че публикуването им не е задължително. След това Deutsche Bank заяви, че Хуго Бенцигер, член на ръководството, е обявил цифрите още през юни. Някои банки прехвърлиха отговорността на немския регулатор Bafin, който не ги бил предупредил, че трябва да публикуват информацията. В резултат на прехвърлянето на топката акциите на Deutsche Bank, например, паднаха в понеделник с 3%.
Така под общия натиск на регулатори и политици банките накрая „се предадоха“. Последни данни във вторник публикува Deutsche Bank.
Оказа се, че има какво да се крие. Лидер по обем облигации в т.нар.страни PIGS (Португалия, Ирландия, Гърция и Испания) е DZ Bank, в чийто баланс към края на март имаше задължения на тези страни на обща стойност 8 млрд евро. Deutsche Bank излезе по-внимателна банка: в баланса й имаше заеми към страни от PIGS на обща стойност около 2 млрд. евро, основно гръцки и испански.
Липсата на данни за всички заеми в банковите баланси би могло да събуди подозрения за ненадежност на финансовите институции, коментира експертът от IHS Global Insight – Тимо Клайн. „Пазарите веднага решиха, че банките крият нещо“, посочи пред РБК daily аналитикът. Той добави, че според него инвеститорите трябва да имат възможност да оценяват рисковете, които могат да възникнат пред банките в случай на преструктуриране на дълговете на проблемните страни. Публикуването на сведенията за държавните облигации в балансите е крайно важна за репутацията на самите банки“, категоричен бе Тимо Клайн.
Източник: Insurance.bg