Бъдещето на управляващата компания Pioneer Investments, принадлежаща на финансовата група UniCredit ще бъде решено до септември. Според “Ханделсблат” вероятно UniCredit, която се стреми да реши проблемите със задълженията си, ще продаде дъщерната си компания на части. В момента под управлението на Pioneer се намират активи за около 185 млрд евро. "Вероятността UniCredit да продаде Pioneer е огромна”, е потвърдил пред изданието източник от бнковите среди, подчертавайки, че “всички карти ще бъдат свалени още през септември”. Именно тогава наетата от шефа на UniCredit Алесандро Профумо в качеството на посредник Bank of America - Merrill Lynch ще започне да разпраща материали до потенциалните купувачи. Според източника, съдбата на сделката ще бъде решена до края на годината.
Според инсайдерската информация в италианската компания поне от три месеца се обмислят вариантите за продажба. Според същия източник Bank of America - Merrill Lynch вече са провели сондиращи преговори с потенциални купувачи. Според различни източници интерес към сделката в Европа са проявили Natixis, BNP Paribas и Amundi. За американските активи в размер на 44 млрд. пък могат да претендират John Hancock Funds, MFS Investment Management, Eaton Vance Investment Managers и Putnam, както и инвестиционните компании TA Associates и Hellman & Friedman.
Открит остава въпросът до каква степен разчленяването на Pioneer би било приемливо за UniCredit. В момента има признаци за това, че владеещите мюнхенската Hypo-Vereinsbank и виенската Bank Austria италианци са склонни към кооперация с голяма инвестиционна компания. Работата е в това, че самият Профумо е признавал в миналото, че на Pioneer "не достига критична маса" за да се възприема от пазара като голям играч (42-о място в Европа).
Според експерти разчленяването на Pioneer е разумен ход и би донесло на UniCredit по-голяма изгода от продажбата накуп. Най-вероятен е вариантът за продажба на подразделението за работа с частни клиенти, а по-слабият сегмент за работа с институционални инвеститори (под негово управление се намират едва 28 млрд. евро) да бъде просто ликвидиран.
Стойността на сделката, отчитайки трудните времена, които преживява отрасълът, ще бъде за около 0,5-1,0% от намиращите се под управление активи, прогнозират аналитици. С други думи UniCredit може да заработи от продажбата в порядъка на 925 млн. до 1,8 млрд. евро.
Източник: Insurance.bg