Данък застрахователни премии май все пак ще има
В началото на есенната парламентарна сесия Народното събрание включи в програмата си до края на тази седмица обсъждане на първо четене на законопроекта за данък върху застрахователните премии. Вносител на законопроекта е Министерски съвет от 30.6.2010 г. Припомняме, тогава кабинетът реши от днес, 1 септември, застрахователните договори да бъдат обложени с 2% налог. Законопроектът се отнася до общозастрахователните продукти и не засяга договорите за презастраховане; животозастрахователните договори; застраховките на летателни апарати, плавателни съдове и гражданската отговорност, свързана с притежаването и използването им, както и за застраховка на товари по време на международен превоз. Предложеният нов данък не променя съществуващия ред на данъчно облагане на печалбата на застрахователите съгласно Закона за корпоративното подоходно облагане, е записано в проекта.
Очевидно законът няма да влезе от днес. Депутатите обаче бързат с неговото приемане, затова са го записали сред първите за обсъждане. Преди парламентарната ваканция три комисии нищиха текстовете в проектозакона - Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм; Комисията по правни въпроси и Комисията по бюджет и финанси. Съвсем в края на предишната парламентарна сесия двама ексминистри лобираха за отмяната му. Пламен Орешарски и Петър Димитров поискаха в пленарна зала проектозаконът да бъде оттеглен. Орешарски мотивира искането си с това, че данъкът върху застрахователните премии се плаща от клиентите на застрахователните компании и поради това представлява прокризисна мярка за обикновения потребител на тези услуги. Петър Димитров пък припомни обещанията на правителството да не въвежда нови данъци в условия на криза. Тогава премиерът Бойко Борисов отговори, че кабинетът се стреми да не натоварва бизнеса и така да стимулира развитието на пазара и потреблението. Освен това подобен данък имало в 18 държави от ЕС. Премиерът добави, че проектът на Закона за облагане на застрахователните премии е подготвен след консултации с АБЗ и КФН.
Още с повдигането на въпроса преди месеци от страна на правителството, та до днес експерти многократно изразяваха несъгласие с промените. Компаниите са категорични, че предложеният данък противоречи на икономическата логика, изкривява пазарната среда, няма да генерира кой знае какви приходи за хазната и ще създаде допълнителни разходи за своето администриране. Не на последно място, бизнесът предупреди, че налогът ще се отрази отрицателно на сключените договори. Застрахователите отбелязаха, че той ще доведе от намаляване процента на сключени застраховки и ще създаде опасност за обхвата на задължителната автозастраховка "Гражданска отговорност", който и в момента е много под изискванията на ЕС.
Някои от застрахователите изказаха предположение, че не е изключено част от компаниите да прибягнат до споделяне на данъчната тежест от 2% върху премиите, за да запазят клиентите си.
В защита на застрахователите се обявиха и фермерите. Те бяха категорични, че новият налог ще убие земеделските застраховки, независимо от усилията на земеделския министър да ги рекламира.
Седмичната програма на НС обаче сочи, че протестите не са били чути.
Източник: Insurance.bg
Коментари:
(Екипът на Bank.bg си запазва правото да премахва коментари с нецензурно съдържание както и такива, които не са написани на кирилица)