Председателят на Федералния резверв САЩ Бен Бернанке пое отчасти вината за фалита на американската инвестиционна банка Lehman Brothers, чийто колапс отпуши финансовата и икономическа криза. Бернанке е признал, че до някъде вината е и негова, че е създал погрешното очакване, че Фед и американското правителство ще спаси всички "твърде големи, за да фалират банки", след като през март 2008 г. подпомогна спасяването на друга закъсала ключова банка Bear Stearns. Това признание Бернанке направи по време на вчерашното му изслушване пред конгресната комисия, разследваща причините, довели до най-тежката криза от 80 години насам.
Бернанке е признал, че когато Lehman Brothers е предупреждавала, че има сериозни проблеми, няколко дни преди реалния си фалит, той е смятал, че има голяма вероятност банката да е неплатежоспособна и да няма нужните средства да избегне фалита. Въпреки това обаче Бернанке не е споделил притесненията си с Конгреса, са няколко дни след като фалита вече беше факт.
"Съжалява, че не бях по-откровен в този случай, защото очевидно това само е затвърдило наложилото се впечатление, че можехме да направим нещо, което на практика не направихме," казва той, цитиран от "Ройтерс".
"С голяма неохота и тъга обаче смятам, че нямахме друг избор освен да оставим Lehman Brothers да фалира. Единственият начин, по който можехме да спасим банката бе като нарушим закона, а не съм сигурен дали бих искал да приема последствията от това за Федералния резерв и въобще за нашата законодателна система," казва Бернанке.
Каквото и да са си мислили хората на властта в онзи момент едно е било сигурност - всички са се страхували и дори изпаднали в паника в дните около развръзката за Lehman Brothers. Това поне коментира тогавъшният финансов министър на САЩ Хенри Полсън, в излязлата след това книга с мемоарите му от тези дни - "На ръба".
Lehman Brothers фалира на 15 септември 2008 г. Няколко дни по-рано на пазарите, а и сред висшите нива на американското правителство вече вървяха притеснения, че банката е на ръба. Самата банка търсеше пари от американското правителство, след като то вече се беше намесило в спасяването на Bear Stearns през март 2008 г.
Lehman обаче не получи търсенето си спасение и с колапса си, заради сериозната си експозиции в ликвидни книжа на други банки доведе до крах в междубанковото финансиране.
Всики международни банки изведнъж спряха да си вярват, спряха да се финансират и пазарът на дълг замръзна. Това съответно доведе до ескалацията на кризата и нуждата от правителствата в глобален мащаб да започнат да наливат трилиони долара и евро, за да съживят ликвидността във финансовата система.
Така кризата, започнала със спукването на имотния балон в САЩ още 2007 г., през 2008 г прерасна в почти колапс на финансовата система каквато я познаваме и след това естествено премина в икономическа криза, от която вече две години по-голяма част от развития свят не може да се отърси
Източник: Dnevnik.bg