Въпреки съпротивата на бизнеса предложените от финансовото министерство промени в ставките на някои косвени данъци от следващата година почти сигурно ще бъдат въведени. Идеята на социалния министър Тотю Младенов за повишаване на минималната работна заплата също беше критикувана от работодателите, но и сигналите от финансовото министерство са, че по-скоро тя няма да се осъществи. Това показа вчерашното заседание на Съвета за икономически растеж (СИР), председателстван от икономическия министър Трайчо Трайков. В сбирката участваше още зам.-министърът на финансите Владислав Горанов, представители на финансовото, на транспортното и на социалното министерство, на бизнеса и на синдикалните организации.
Въпреки че обявената тема беше макрорамката на бюджета за 2011 г., дискусията се концентрира върху данъчните закони. В края на седмицата Министерството на финансите огласи предложения за промени, които да доведат до: намаляване на някои амортизационни ставки, което да увеличи данъчната печалба на дружествата и оттам дължимия данък, налагане на единна ставка за ДДС в туризма от 14%, вдигане на акциза за горивата.
Като мярка се предвижда и еднократно облагане с 10% на всички плащания, които българските компании правят за услуги от офшорни зони. Вчера премиерът Бойко Борисов отказа да коментира темата с аргумента, че става въпрос само за предложения.
Зам.-министър Горанов определи като необратимо въвеждането на обща ДДС ставка за туристическите услуги, единственият въпрос е на какво ниво ще бъде тя - 14% или по-ниска, но не по-малко от 10 на сто. При сега действащия закон организираните групи плащат 7% ДДС, а за всички останали туристи ставката е 20%. Това различно третиране обаче беше определено като недопустимо от Европейската комисия.
Срещу промяната вчера се обяви председателят на Българската асоциация на туристическите агенции Донка Соколова. Посочи, че вече има напечатани каталози, предварителни договори, които вече са подписани, и че вдигането на ДДС ще удари туризма във време, когато се наблюдава съвземане.
Соколова опита да защити и хотелиерите, голяма част от които били сериозно задлъжнели. Горанов й отговори, че приносът на туризма към фиска трябва да се доближи до неговия принос към брутния вътрешен продукт. Представителите на бизнес организациите се обявиха и срещу понижаването на годишните амортизационни квоти и провеждането на осигурителни ревизии по аналог.
Настояването на социалното министерство за повишаване на минималната работна заплата също бе отхвърлено от бизнес организациите. Заместникът на Дянков заяви, че въпросът трябва да се проучи много внимателно, защото, вместо да се изсветлят доходи, може да се създаде натиск над бизнеса и да се увеличи безработицата.
От Българска търговско-промишлена палата пък предупредиха вчера, че подготвяните промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс може да създадат условия за рекет от страна на данъчните служители. Те визираха плановете да се позволят проверки по аналог и така да се начисляват осигурителни задължения за минал период от време, ако се установи, че една компания е осигурявала служителите си на доход, който е много по-нисък от средния за нейния бранш.
Източник: Dnevnik.bg