Стотици милиарди евро ще трябва да наберат банките в света, за да отговорят на новите капиталови изисквания Базел III. Това заяви председателят на Базелския комитет по банков надзор Нут Велинк, след като вчера заедно с централните банкери регулаторите одобриха официално пакета от реформи. По него банките ще трябва до 2019 г. да направят капиталовата си адекватност от първи ред 7%, съобщи "Ройтерс". По действащите в момента регулации Базел II изискването за адекватност на капитала от първи ред (съотношението му спрямо риско вопритеглените активи на институцията) е 4%, като половината от него трябва да е във вид на основен капитал.
В новите регулации влиза изискването за 4.5% адекватност на основния капитал и 6% адекватност на целия капитал от първи ред. Банките ще имат срок до 2015 г. да нагласят адекватността си до 4.5%. До 2019 г. обаче те ще трябва да въведат и нов допълнителен капиталов буфер от 2.5%, така че съотношението да е най-малко 7%.
За да отговорят на новите изисквания най-вероятно европейските банки, ще имат нужда от набиране на допълнителен капитал, особено в Германия, Испания и "другите по-слаби звена", пише "Ройтерс". Германската банкова асоциация например изчисли, че дефицитът на десетте най-големи банки в страната ще е 105 млрд. евро.
"Ще са необходими стотици милиарди евро", заяви Нут Велинк. "От една страна, банките ще трябва да капитализират печалбите си за няколко години. Останалото зависи от всяка поотделно, ще трябва да се обръща към капиталовите пазари."
Регулаторите все още обсъждат дали да бъдат въведени и допълнителни регулации за "важните за системата банки", за да се справят с проблема "прекалено големи, за да фалират" (too-big-to-fail). По този въпрос Бордът по финансова стабилност трябва да отправи препоръки до ноември. Тогава и лидерите от Г-20 ще трябва да одобрят Базел III.
Освен допълнителния капиталов буфер регулаторите ще изискват и антицикличен буфер от до 2.5%, който националните регулатори да налагат през периоди на кредитен бум. Подробностите за него предстои да бъдат уточнени.
"Решенията, до които достигнахме днес, са фундаментални за заздравяване на глобалните капиталови стандарти", коментира президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише. "Техният принос към дългосрочната финансова стабилност ще бъде значителен."
Базел III включва и допълнителни реформи, които регулаторите одобриха още през юли. Те обхващат изисквания за ликвидността на банките и степента им на задлъжнялост (ливъридж), които целят да се намали максимално рисковото поведение в сектора
Източник: Dnevnik.bg