Гърция ще отложи стрес тестовете на банките си, съобщи "Ройтерс", позовавайки се на източник от централната банка на страната. Международните кредитори са се съгласили на отстъпката, за да се види дали страната ще успее да набере допълнително средства от капиталовите пазари на планираните през месеца аукциони, допълва "Файнешъл таймс". "Стрес тестовете в системата ще бъдат извършени по-късно тази есен, много вероятно през октомври", е заявил представителят на централната банка, пожелал анонимност. По-затегнатият надзор беше едно от условията на Международния валутен фонд (МВФ), Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) за отпускането на спасителния пакет от 110 млрд. за затруднена Гърция, припомня "Ройтерс". "Конкретна дата за изпитанието нямаше, но първоначално дискусиите бяха за септември", допълва източникът на агенцията.
Резултатите от общоевропейските стрес тестове през юли показаха, че само една гръцка банка - АТЕбанк (ATEbank), не би се справила с допълнително влошаване на икономическата обстановка.
"Банките бяха изпитани наскоро, няма много промяна оттогава", посочва още източникът. Той не уточнява и дали националните стрес тестове ще се различават от тези на Комитета на европейските банкови надзорни органи (CEBS).
Отлагането на стрес тестовете означава, че в тях ще могат да бъдат включени 9-месечните резултати на институциите, както и данните от емисията на свеж капитал за 1.7 млрд. евро на Национална банка на Гърция (NBG) през следващия месец, пише още "Файненшъл таймс".
По думите на гръцки старши банкер "успешно предлагане от NBG може да засили доверието на инвеститорите. Също така може да ускори и обсъждащите се консолидации в сектора."
Миналата седмица представители на МВФ, ЕЦБ и ЕК се срещнаха с топ мениджъри и основни акционери на големите гръцки банки, припомня информационният портал GR Reporter.
Според тях един от вариантите за компенсиране на липсата на свеж капитал и пари в брой в системата е продажбата на дъщерните фирми на гръцките банки в Югоизточна Европа. "Това може да се осъществи, като първо гръцка банка, която е силна в Румъния, погълне друга гръцка банка, а дъщерна на втората, която е силна в България, погълне първата", уточняват експертите.
Според GR Reporter международните институции са призовали банките да влязат и във Фонда за фискална стабилност, от който също могат да получат средства. Схемата на борда ще позволи държавата да притежава привилегировани акции във всяка банка, която поиска помощ. Ако до пет години финансовата институция не се издължи на фонда, акциите ще бъдат превърнати в обикновени, т.е. с право на глас.
Специалистите от фонда определят като "особено притеснително" бездействието в гръцкия банков сектор и забавянето на сливанията и увеличаването на капитала. Експертите прогнозират влошаване на обстановката в Гърция през 2011 г. и още по-сложна ситуация за банките й.
Източник: Dnevnik.bg