Четири месеца след старта на своя проект Зелено Банкиране (Green Banking), Банка Пиреос България намали употребата на хартия с 10%. Банката прикани и своите клиенти да се присъединят към усилията за намаляване количеството използвана хартия и дадат своя принос към опазване на околната среда, в резултат на което повече от 5 000 от тях избраха да се откажат от хартиените месечни извлечения и да използват електронното банкиране. Тези резултати бяха обявени от г-н Емил Ангелов, Заместник главен изпълнителен директор на Банка Пиреос България, по време на първото издание на Banking Management Forum организиран от вестник “Пари”.
Само през първият етап от инициативата Зелено Банкиране, Банка Пиреос успя да постигне заложените годишни цели: намаляване на използваната хартия с 10%. По този начин за четири месеца са спестени 3.5 тона хартия, предотвратено е отсичането на 84 дървета и похабяването на 147 000 литра вода. Към днешна дата над 50% от целият обем на дневни разплащания в национална валута и над 40% от целият обем дневни разплащания в чуждестранна валута, преминават през интернет банкирането.
В стремежа си да разшири своите “зелени” дейности и в същото време да ги превърне в полезни за бизнеса практика, Финансова Група Пиреос стартира нова инициатива, която има за цел да подпомогне компаниите от Югоизточна Европа да се адаптират към климатичните промени. Инициативата Climabiz (комбинация от думите climate и business) е съфинансира от Европейската комисия и обхваща разработването на тригодишен проект в Гърция, България, Румъния и Кипър. Банка Пиреос ще работи по проекта в сътрудничество с WWF и ace3ts, консултантска компания с опит в областта на климатичните промени.
Инициативата поставя големия въпрос на нашето съвремие: как и до каква степен е засегната всяка компания от климатичните промени и как може да се справи с тях. Тази оценка се осъществява за първи път в Гърция и е ново предизвикателство за Европейския съюз. Чрез проекта Climabiz Банка Пиреос ще допринесе към усилията за справяне с климатичните промени и ще идентифицира бизнес възможностите в Югоизточна Европа, произтичащи от тези промени. Проектът включва развиване на електронни инструменти за оценка на влиянието на климатичните промени и за постепенна адаптация на компаниите към тях. Банката ще повиши и осведомеността на своите служители в тази област.
Източник: Bank.bg