В резултат на преструктуриранията в европейския банков сектор заради кризата започват да се случват размествания и на българския пазар, макар и сред малките банки. Словенската Нова Люблянска банка (NLB) продава поделението си, ирландците търсят купувач на дела си в Българо-американска кредитна банка (БАКБ), а в Тексимбанк ще влязат нови собственици. Това не са процеси, генерирани от местния пазар и условията у нас, не са и банки, които биха изпаднали в "капиталова дупка" (проблеми с недостиг на капитал), тъй като не са развивали агресивна дейност, коментираха банкери, пожелали анонимност.
Нова Люблянска банка (NLB) продава дъщерното си поделение в България - НЛБ банка София. Според информация на местния ежедневник "Финанси", цитиран от "Ройтерс", NLB има планове да продава свои поделения в чужбина и в Словения, за да набере необходимите 250 млн. евро (346.5 млн. долара) за увеличението на капитала си.
Кредитната институция планира да запази банките си в Черна гора, Македония, Косово и Босна. Освен у нас тя има банки и в Сърбия, Германия и Австрия. От кредитната институция са отказали коментар. От банката в София потвърдиха, че в момента текат процедури по продажба на поделението, като резултати може да се очакват до един-два месеца, ако се стигне до сделка. На този етап проверка на финансовото и правното състояние (дю дилиджънс) на банката са направили трима кандидати, като оферти още не са подавани.
Участниците на пазара предполагат, че кандидатите са местни, тъй като НЛБ банка София е малка като размери и бизнес (на предпоследно място по размер на активите) и интерес би представлявал лицензът й за банкова дейност, който ще придобие купувачът заради консервативната политика на БНБ в издаването на лицензи. В централната банка до момента не са постъпили писмени запитвания от кандидат-купувачи, казаха оттам.
Изтеглянето на словенската банка от българския пазар е резултат на преструктурирането на банката майка в Словения заради кризата. NLB е най-голямата словенската банка с 36% дял на местния пазар. Тя едва издържа стрес тестовете на ЕЦБ през юли тази година и има нужда от увеличение на капитала си с 400 млн. евро до средата на 2011 г., за да посрещне по-високите изисквания на новите европейски регулации.
Според словенския вестник "Финанси" обаче собствениците не са одобрили увеличение на капитала с повече от 250 млн. евро, заради което банката е решила да продава поделения у дома и зад граница. Словенското правителство контролира 48.6% от NLB, а белгийската финансова група Кей Би Си (KBC, собственик на СИБанк и ДЗИ у нас) има дял от 30.6%.
Изданието посочва, че групата на NLB има загуба от 40.6 млн. евро за първото полугодие на 2010 г. Миналата година банката е приключила на загуба за пръв път от 15 години. И поделението й в България отчита загуби три последователни тримесечия - от последното на 2009 г. до юни на тази година.
Заради проблеми на банката майка се продават и 80% от Българо-американската кредитна банка (БАКБ). Ирландската AIB (Allied Irish Banks), която държи 49.9% от капитала на БАКБ, се опитва да продаде дела си в нея, като целта е това да стане до март 2011 г.
Покрай тази сделка друг по-голям акционер в българското дружество - американската компания "Грамърси", притежаваща 30.92% от капитала чрез един от фондовете си (Gramercy Emerging Markets Fund), също ще се опита да излезе от БАКБ. Освен в БАКБ ирландците продават дела си и в британската AIB Group, полската BZWBK и американската M&T Bank Corporation.
При тези две очаквани сделки става въпрос за решение на акционерите в зависимост от стратегията и визията за развитие. Трябва да се има предвид и че европейските банки получават финансова помощ от Европейската комисия срещу конкретен план за преструктуриране. Именно тези планове включват продажба на поделения, които не са стратегически за конкретната банка.
Освен БАКБ и НЛБ банка София акционерни промени претърпява обаче и банка с чисто български капитали - Тексимбанк. Според банкери в този случай става въпрос за конвертиране на дълг в собственост.
Групата "Аркус България" ще придобие до 33% от банката (финализирането предстои, сделката е одобрена от БНБ), като изкупи част от акциите на сегашните й най-големи акционери - лихтенщайнската "Патон Анщалт" с 27.33% и дъщерята на основателя на банката Павлина Найденова със 17.53%. "Аркус" е голям корпоративен клиент на банката, групата работи в областта на военната промишленост и строителството и е от старите клиенти на "Тексим". Сделката ще я направи и най-големия акционер в нея.
209. 4 млн. лв. активи има НЛБ банка София към края на юни, или 23-о място по този показател
68.4 млн. лв. активи има Тексимбанк към края на юни, или 24-о място по показателя
801.7 млн. лв. активи има БАКБ към края на юни, или 18-о място по размер на активите
Източник: Dnevnik.bg