Автомобилното застраховане отчита всяка година измами на стойност между 30 млн. и 70 млн. лв., съобщиха от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Данните са на училището и според него решението е създаване на единна база данни за застрахователна история и оценка на риска, в която да бъдат включени съмнителни случаи и доказани измами. По мнение на ВУЗФ националната база данни на застрахователна история и оценка на риска трябва да се включват всички случаи с установени или разкрити факти и данни за измама или опит за такава; случаи на частично платени или отказани щети поради неверни данни и доказателства; на умишлено причиняване на щета; клиенти с поредица от няколко повтарящи се щети (от един вид, няколко по различни видове, еднакви през различни години, всяка година или многократни щети).
Базата данни трябва да съдържа и случаи, свързани със злополуки или трайни увреждания на лица, настъпили при съмнителни обстоятелства и с тежки последици; застрахователни събития, свързани с крупни криминални прояви – кражби, грабежи, умишлени пожари, финансови и лизингови и други измами; клиенти с няколко кражби на автомобили и др.
По данни на Международната асоциация за борба с измамите в застраховането (IAIFA) застрахователните измами в световен мащаб са между 5-10% от всички изплатени обезщетения. В САЩ стойността на измамите е 97.5 млрд. долара, като 14.5 млрд. долара са в автомобилното застраховане.
Безнаказаността е сред подбудите за извършване на застрахователни измами - 49% считат, че за извършителите на застрахователни измами няма да има наказателни последствия, 30% от застрахователните измами се извършват заради бърза и лесна печалба, а според 21% е редно да излъжеш застрахователя, защото застрахователните премии са прекалено високи.
Планираните измами са 37.75%, а случайните - 25.83%. Инсценираните пътнотранспортни произшествия (ПТП) са на първо място. Организираните ПТП от две или повече лица с цел умишлено предизвикване на произшествие и достигане на определени последици също представляват голям брой от измамите.
Наблюдават се и провокирани измами, при които се използва пътната обстановка за умишлено предизвикване на ПТП. От висшето училище посочват още и че често се използват реални ПТП за получаване на изгода чрез умишлено допълнително увреждане или подмяна на детайли
Източник: Dnevnik.bg