Централната банка на Великобритания - Bank of England, ще увеличи програмата си за стимулиране на икономиката със 100 млрд. паунда. Това прогнозира Центърът за икономически и бизнес проучвания (CEBR), цитиран от агенция "Блумбърг". В последно време все повече монетарни институции по света изоставят плановете си за изтегляне на стимулите и дори осигуряват нови. Според CEBR централната банка ще остави основната лихва в страната на рекордно ниското й равнище от 0.5% поне до края на 2012 г. На последната си среща Bank of England реши да не променя стимулационната си програма, която се равнява на 200 млрд. паунда.
Правителството на Великобритания подготвя най-големите бюджетни ограничения в страната от Втората световна война насам. В началото на месеца Британската търговска камара призова централната банка да увеличи програмата за изкупуване на корпоративни облигации.
"Очакваме Bank of England да натисне силно лостовете на паричната политика в противоположната посока на тези на фискалната политика", каза CEBR. Организацията прогнозира, че икономиката на Великобритания ще нарасне с 0.1% през първото тримесечие на следващата година. Вероятността брутният вътрешен период за периода да се понижи обаче се равнява на цели 50%.
Глобалната икономика показа наченки на възстановяване в края на 2009 г. и началото на 2010 г. Политици и централни банкери по света започнаха да подготвят стратегиите си за изтегляне на стимулите от икономиките.
Постепенно обаче кризата започна отново да напомня за себе си, след което се заговори за нови ликвидни инжекции. В последните месеци се появяват все повече слухове, че американският Федерален резерв се готви да възобнови програмата си за изкупуване на облигации и ипотечни книжа.
При този процес се наливат свежи пари в икономиката и затова той на практика представлява печатане на пари. Председателят на Фед Бен Бернанке направи поредната мрачна прогноза за американската икономика в края на миналата седмица. От изявлението му пролича, че банкерът подкрепя отпускането на нов стимул.
Само преди няколко седмици пък централната банка на Япония заяви, че ще започне да изкупува държавни и корпоративни облигации на стойност 5 трлн. йени ($59.7 млрд.). Финансовата институция свали основната лихва до интервала 0-0.1% от досегашното й равнище от 0.1%.
Разхлабването на паричните политики естествено има за цел да стимулира видимо забавящите се икономики. Анализатори обаче коментират, че подобни действия в настоящата ситуация няма да постигнат желания ефект (анализ по темата на Нобеловия лауреат по икономика Джоузеф Стиглиц може да прочетете на www.dnevnik.bg/pazari).
Според мнозина стъпката ще окаже ефект върху високоликвидни пазари, като облигационните, но няма да успее да съживи икономиката.
До този момент слуховете за ново печатане на пари от страна на Фед успяха единствено да понижат стойността на долара спрямо основните му конкуренти, тъй като предизвикаха спекулации за предстоящо повишение на инфлацията. По този начин се засилва напрежението на валутните пазари и опасенията, че правителствата ще продължат с директните си интервенции, влизайки в открита валутна война.
Източник: Dnevnik.bg