Министерството на финансите подготвя промени в закона за Сребърния фонд, които ще му позволят да инвестира в акции и облигации на български компании. Това съобщи заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева с уточнението, че в самия закон ще се заложат критерии за нисък риск на книжата, в които се влагат средствата. Фондът е създаден с цел да гарантира изплащането на държавни пенсии след поне десет години, когато солидарната система ще трупа все по-големи дефицити заради застаряването на населението.
Тъй като все още работата по законопроекта е в начален етап, не е ясно дали ще има ограничения за това каква част може да се инвестира към България и каква може да се влага на чужди пазари. В момента Сребърният фонд има право да инвестира в акции и облигации, но само в чужбина. В България може да влага единствено в депозити.
Експерт от финансовото министерство, пожелал анонимност, заяви, че тази стъпка е била обмисляна отдавна и причината е, че в този си вид Сребърният фонд не може да изпълнява своите функции.
"Идеята при неговото създаване бе фондът да смекчи евентуални шокове в пенсионната система за срок от 2 до 4 години, в който да се направят нужните реформи на пенсионната система. Събраните към момента около 1.7 млрд. лв. обаче не са достатъчни и да покрият и половината от субсидията, която Държавното обществено осигуряване получава от Републиканския бюджет и сега търсим механизъм, по който натрупванията в сребърния фонд за започнат да работят, след като така или иначе не са досатъчни да изпълнят предназначението си", коментира той.
За първи път подобна идея бе изказана в края на ноември от финансовия министър Симеон Дянков. През 2009 и 2010 г. през няколко месеца отделни бизнес организации правиха същото предложение, но то не срещаше отклик у правителството. В момента обаче дори и да имаше право да влага средствата си в български акции и облигации, фондът няма как да го направи, тъй като все още не е избран инвестиционен съвет и мениджър, които да управляват средствата му.
Това е и причината те да стоят на депозит в БНБ, който носи минимална лихва. Последният отчет на фонда показа, че държавата не е внасяла никакви пари в него от май миналата година заради липса на приватизация. Единствените му приходи за времето след последния бюджетен трансфер са лихви от депозитите в БНБ - общо 2.9 млн. лв. От началото на тази година фондът е получил 300 хил. лв. лихви, всичките платени през февруари.
В резултат парите в него към края на миналия месец са общо 1.684 млрд. лв., вложени в депозити в централната банка. Сребърният фонд беше официално създаден в края на 2008 г. и за това време основните средства в него са внасяни през първата година от съществуването му. От 2010 г. досега приходите му силно намаляха.
Дори и да имаше приходи от приватизация обаче, държавата намери начин да заобиколи закона за Сребърния фонд. Заради кризита тя създаде Държавната консолидационна компания, в която да постъпват приходите от приватизиация и така да се заобиколи фонда за пенсии. По закон в него трябва да постъпват 25% от бюджетния излишък и всички приходи от приватизация и концесии. Тъй като заради икономическата криза бюджетен излишък вече не се трупа, а приватизацията все повече намалява, съответно и постъпленията във фонда почти спряха. За цялата 2010 г. в него бяха внесени общо 57.2 млн. лв. от бюджета.
Идеята Сребърният фонд да инвестира в България се подкрепя и от ивнестиционната общност, тъй като това би съвзело изпадналата в силна летаргия фондова борса.
В момента Законът за държавен фонд за гарантиране устойчивостта на пенсионната система регулира типа активи, в които може да се инвестират спестяванията на Сребърния фонд. В член 13, алинея 8 обаче изришно е разписано че в държавни ценни книжа на българското парвителство или общински облигации, както също в акции и облигации на фирми, регистрирани в България не може да ес инвестира. Също така са забранени инвестициите в български взаимни или договорни фондове, недвижими имоти, или АДСИЦ-ове, които инвестират в тях. Не се позволяват и инвестициите в ценни метали, или сертификати върху тях.
В същото време фондът може да влага различна степен от средствата си в банкови депозити, акции и облигации на компании от Европейския съюз и трети страни, които са регистрирани за търговия на регулиран пазар и имат висока оценка от международно признати рейтингови агенции.
Една от причините, които накараха управляващите през есента на 2008 година така да заложат правилата бе, че средствата трябва да се инвестират консервативно и при нисък риск, като се преследва интереса единствено на хората, чиито пенсии един ден ще се допълват със средства от фонда.
Реално обаче от началото на 2009 година, откогато функционира Сребърният фонд няма избран мениджър, който да управлява спестяванията в него и натрупаните по него сердства се управляват от БНБ на същите принципи, при които се управлява и фискалният резерв.
Източник: Dnevnik.bg