Европейската централна банка (ЕЦБ) работи върху нов план за осигуряване на ликвидност на ирландските банки. Това заявиха представители на монетарната институция, цитирани от "Файненшъл таймс". Представител на ирландското правителство пък каза, че страната ще желае облигационерите на финансовите компании да се включат в процеса по оздравяване на сектора, като поемат загубите от инвестициите си. Новият план за подпомагане на банките трябва да замени сегашния механизъм за осигуряване на ликвидност на сектора. Програмата предлага централната банка да може да кредитира финансови компании само когато те изпаднат в затруднение. В последно време обаче тя се превърна в основен източник за финансиране на сектора.
До края на февруари ирландската централна банка е отпуснала 60 млрд. евро на финансовите институции в страната. Освен това те са заели 117 млрд. евро от ЕЦБ. Mонетарната институция обаче обяви през ноември, че ще започне постепенно да оттегля подкрепата си за кредиторите в Ирландия. В края на миналата седмица премиерът Енда Кени се срещна с президента на ЕЦБ Жан-Клод Трише, за да обсъдят ситуацията.
Проблемът с прекалената зависимост от кредитите на централната банка не е само на ирландските банки. Той се наблюдава в почти всички държави от периферията на еврозоната.
Дъблин трябва да представи резултатите от стрес тестовете за банковата си система в четвъртък. Според в. "Сънди бизнес пост" те ще разкрият, че капиталовият недостиг на финансовите компании се равнява на 18 до 23 млрд. евро. В пакета за Ирландия са включени 35 мрлд. евро за банките.
Източници на "Файненшъл таймс" твърдят, че банките в страната ще бъдат принудени да продадат активи на обща стойност 90 млрд. евро. С тази стъпка те ще трябва да постигнат съотношение между кредитите и депозитите в размер на 120-125% от 170% в момента.
Министърът на земеделието Саймън Ковъни каза, че правителството ще настоява за устойчиво и изчерпателно решение на проблема. По думите му то ще включва рекапитализация на сектора, финансов пакет за банките и елемент на споделяне на отговорността. "Много деликатни и трудни дискусии ще се случат през следващите две до три седмици, ако не и за по-дълъг период", каза Ковъни.
Правителството, което пое властта през миналия месец, започва все повече да настоява главните облигационери на банките да поемат загубите. Освен това то желае лихвите по спасителния пакет на стойност 85 млрд. евро да бъдат намалени и да получи средносрочно финансиране от ЕЦБ за финансовия си сектор.
Представители на Европейския съюз обаче се противопоставят на идеята за налагане на загуби на облигационерите. Според тях това може да предизвика задълбочаване на дълговата криза и разпространението й в други държави от общността. Освен това Франция и Германия продължават да настояват Дъблин да повиши корпоративния данък от сегашните 12.5%.
"Това вероятно е трик за предоговаряне на условията по заема от ЕС", коментира Алън Маккуейд, икономист от Bloxham Stockbrokers, имайки предвид предложението за налагане на загуби на облигационерите. "Те няма да изтъргуват корпоративния данък, така че не им остава нищо друго, с което да преговарят", допълни той.
Според професора по макроикономика в дъблинския "Тринити колидж" Фил Лейн новото правителство преувеличава проблемите на банковия сектор. И по този начин то хвърля вината за кризата върху предишния кабинет на Брайън Коуън.
Източник: Dnevnik.bg