Първа инвестиционна банка (ПИБ) е осигурила цялата сума от 316 млн. лв за придобиването на производствените активи на "Кремиковци", като кредитите са обезпечени с вземанията по подписаните договори за продажбата на активите на комбината с чуждестранни контрагенти. Това съобщиха от банката в петък - три дни след търга. В същото време Националната агенция по приходите (НАП) обяви, че започва пълна данъчна проверка на купувача "Елтрейд къмпани" и собственика й - 26-годишния дипломиран строителен инженер Лъчезар Варнаджиев. Проверката е възложена лично от изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов.
Тя ще изследва произхода на средствата за купуването на предприятието, транзакциите на дружеството с други фирми и физически лица от момента на създаването й и всички данъчни последици, които са възникнали от движението на паричните потоци преди и след сделката за "Кремиковци".
От съобщението на ПИБ стана ясно, че тя е предоставила "мостово финансиране до пълния размер на сделката на стратегическите партньори на "Елтрейд къмпани" - "Надин металс трейд" и "Велпет консулт".
Преди това от банката съобщиха, че тя е отпуснала 59 млн. евро заем на купувача на "Кремиковци", без да поясняват, че е осигурила и останалото финансиране до 316 млн. лв. по сделката. Според ПИБ трите фирми "нямат икономическа обвързаност съгласно действащите нормативни уредби в страната и в тази връзка не формират голяма експозиция" за банката.
На ПИБ й се наложи обаче да увеличи капитала си наскоро със специални облигации за 20 млн. евро, което й позволи да увеличи кредитния си портфейл именно с 320 млн. лв.
Според фирмения регистър ДАКСИ "Надин металс трейд" е създадена подобно на "Елтрейд къмпани" само преди малко повече от месец. Тя е собственост на Симеон Стоянов, който участва още в управлението на свързваната с ПИБ "София ленд". Стоянов бе на търга на "Кремиковци" заедно с Любомир Тодоров, като двамата са в борда на директорите на компанията за рециклиране на автомобили "Автоекобул", част от групата "Надин".
Самата "Елтрейд къмпани" е регистрирана на ул. "Перник" №120 в София, където е адресът и на "Надин-Н" - компанията - краен собственик на една от най-големите групи за търговия със скрап и метали "Надин". Там живее и един от управляващите на завода за рециклиране "Надин" Радослав Босилков.
Няма данни обаче във фирмените регистри за компания с името "Велпет консулт" ЕООД". Според информация на "Капитал" става въпрос за компанията "Валпет консулт", собственост на Валентин Войнов.
Според ПИБ инвестицията на банката в тези три компании й гарантира печалба от различен тип дейности.
"Те ще придобият активи, които са самостоятелно обособени на технологичен и функционален принцип. Фирмите ще генерират различни по своя характер входящи парични потоци... Източниците за погасяване на тези кредити са от дейностите на фирмите - производство на продукция, транспортни жп услуги, електропренос, продажба на скрап и продажба на недвижими имоти", заявиха от банката
Източник: Dnevnik.bg