Държавата смени целия управителен съвет на Българската банка за развитие (ББР) в петък, без да обяви някакви мотиви за направената промяна. На интернет страницата на кредитната институция беше пуснато кратко съобщение за новия състав на оперативното ръководство на ББР, избран от надзорния й съвет, а след това и допълнено с биографиите на новите членове. Председател на управителния съвет и изпълнителен директор на кредитната институция ще бъде Асен Ягодин, който в момента е изпълнителен директор на Пощенска банка. От началото на миналата година той е и председател на съвета на директорите на Българската фондова борса.
Държавата е собственик на 99.9999% от капитала на банката и се представлява от Министерството на финансите (МФ), което определя членовете на надзорния й съвет. Негов председател е Румен Порожанов, който до началото на април беше началник на кабинета на финансовия министър Симеон Дянков, а оттогава е шеф на Държавен фонд "Земеделие".
Каналният ред за промяна в оперативния мениджмънт на компания с двустепенна структура на управление – надзорен и управителен съвет, е именно оправомощаване на надзорния съвет от акционерите, който действа от тяхно име и който назначава управителния съвет.
Освен Асен Ягодин от Пощенска банка ще бъде и другият нов изпълнителен директор на ББР – Илия Караниколов. Двама души са привлечени от Българо-американската кредитна банка – Владимир Гюлев, който ще бъде зам.-председател и изпълнителен директор, и Андрей Ганев (той ще е член на УС). Последния нов член на управата на ББР е Христо Карамфилов, който е досегашен председател на съвета на директорите на инвестиционния посредник "Бенчмарк финанс".
Така на практика са сменени и тримата досегашни изпълнителни директори на банката - Димитър Димитров, Сашо Чакалски и Ангел Геков. На въпрос на "Дневник" в четвъртък защо се прави смяната на управата на ББР от МФ отговориха, че "пресцентърът на Министерството на финансите не разполага с официална информация във връзка с предстоящи промени в едно от управителните тела на ББР". В петък след официалното съобщение за направената смяна "Дневник" поднови питането за мотивите на смяната. До редакционното приключване на броя от МФ не дадоха отговор защо променят управителния съвет на банката.
За миналата година банката е увеличила с 66.5% печалбата си в сравнение с 2009 г. Банковият сектор като цяло приключи изминалата година със спад на печалбата от 21%. Финансовият резултат на ББР след данъци е 25.9 млн. лв. Подобни ръстове банката отчита и на активите, и на кредитния портфейл - съответно с 55.8% до 1.37 млрд. лв., а на корпоративния кредитен портфейл - до 400 млн. лв. Общо кредитният портфейл на сектора миналата година се увеличи с 2.7%.
Източник: Dnevnik.bg