Европейският съюз ще настоява за въвеждане на данък върху финансовите транзакции на срещата на Г-20 през ноември. Това заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу днес, предаде EurActiv. "Преди срещата на Г-20, която ще се проведе в Кан, ще изработим предложение за европейски данък върху финансовите транзакции и ще проучим въпроса по време на форума", каза още Барозу. Парите от такъв данък може да се използват за подпомагане на многогодишния бюджет на ЕС, подчерта той. Лидерът обясни, че Еврокомисията ще излезе с предложение през следващите месеци.
Данъкът би помогнал в борбата срещу спекулациите със суверенния дълг в еврозоната, твърдят европейски служители. Според тях той няма да има голямо икономическо влияние, ако стойността му е достатъчно ниска.
Европейски дипломати уточниха, че данъкът ще бъде наложен първо на ниво Европейски съюз. След това Брюксел ще опита да убеди партньорите си да последват примера. "Знаем, че ще е трудно, знаем, че е необходимо единодушие (между държавите - членки на ЕС)", каза еврокомисарят за вътрешния пазар Мишел Барние.
Франция и Германия вече работят по съвместно предложение за такъв вид данък. Европейските банки обаче разкритикуваха идеята. Според тях въвеждането на мярката няма да доведе до стабилизиране на пазарите.
Президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише смята, че от такъв данък няма да има полза, освен ако не се приложи на световно ниво. Великобритания също се противопоставя на идеята само ЕС да въведе новия вид налог.
В края на юни Европейската комисия предложи въвеждането на еднопроцентов данък върху добавената стойност, който да отива директно в Брюксел, както и данък върху финансовите транзакции.
Мотивът за това беше да се увеличи бюджетът на Европейския съюз за следващия седемгодишен бюджетен период. Тогава беше посочено и че новите данъци целят да намалят размера на вноските на държавите членки.
Източник: Dnevnik.bg