Още една информационна система, този път за 1.65 млн лв. ще поръча Националната агенция за приходите. На пресконференция днес заданието бе представено от Трифон Павков - началник на дирекция "Анализ на политиката" в НАП и Атанас Янев, който оглавява дирекция "Информационни системи" в централното управление на НАП. Новата система ще служи изцяло за анализ и обработка на информацията, с която данъчните вече разполагат. Тя ще дава предложения за оптимизации на процесите и ще помага за анализ на последствията при различни решения на НАП. Ползата за данъкоплатците, ще е в това, че след като бъде завършена, тя ще предлага нови решения и услуги, с които обслужването да става по-бързо и ефикасно.
Атанас Янев поясни, че системата е от тип Data warehouse ("склад за данни" от английски - бел. авт.), като подобни продукти вече се използват в Холандия и Унгария. По думите му, новият софтуер ще помогне и за разкриването на данъчните престъпления, като набелязва повтарящи се действия при нарушенията на различни компании и така много по-бързо инспекторите ще забелязват съмнителното поведение на фирмите за да правят проверки. "Нарушенията ще се разкриват при много по-малък разход на време и средства", обясни той.
По думите му сега използваната система за управление на приходите (СУП) ще захранва с информация новия софтуер и служителите, които го ползват. Грешките, които СУП давала обаче не били от такъв тип, че да пречат на новата система да функционира.
Цената на новия продукт ще е до 1.65 млн. лв. с ДДС. Това е най-високата цена, която данъчната администрация е готова да плати и фирмите кандидати ще трябва да предлагат оферти на тази или по-ниска стойност. Данъчните не посочиха критериите и теглото им при определяне на победителя. Те обаче имат изискване фирмите кандидати да включват в екипа си, който ще работи, експерти с дългогодишен опит в областта, както и сертификат за контрол на качеството и гаранции за опазване на информацията, до която ще имат достъп.
Има и изискване фирмите, подали оферти, да имат общи приходи в размер на 2 млн. лв. от последните 3 години именно в работата по подобни проекти. Друго условие е да са работили по най-малко два проекта за създаване и внедряване на софтуер на стойност над 250 хил. лв. и поне един от тях да е приключил.
Крайният срок за подаване на оферти е 26 септември тази година, а отварянето им ще бъде на следващия ден. Един месец данъчните ще избират победителя, а след това срокът за изпълнение ще бъде 11 месеца.
Данъчните допускат и завършеният продукт да бъде доизпипан от софтуерни специалисти на НАП, след като бъде предоставен, но обясниха, че техните експерти нямат възможност да изпълнят проекта на 100% и за това правят конкурс за обществена поръчка.
Изпълнителите ще получат заплащането си на 7 транша, като най-големите плащания ще бъдат в края.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет" и за изпълнението му се отпуска финансиране от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Говорителят на НАП Росен Бъчваров обясни, че допълнително приходната администрация работи и по проект с Агенция "Митници" за обмен на данни за търговията с горива, който да се осъществява в реално време и ведомствата да си взаимодействат в борбата със сивия сектор в този бранш.
Източник: Dnevnik.bg