Хиляди американци взеха участие през уикенда в инициативата "Ден на банковия трансфер", насрочен за 5 ноември, чиято цел бе да накаже големите банки, като депозитите бъдат преместени в кредитни съюзи или по-малки банки, съобщи "Уолстрийт джърнъл". Над 84 000 се присъединиха към протеста чрез едноименната страница във Facebook. Това е поредната протестна проява по подобие на антикапиталистическата инициатива "Окупирай Уолстрийт". Макар технически двете инициативи да не се свързани, те споделят едни и същи мнения срещу големите корпорации, а и голяма част от включилите се в "Деня на банковия трансфер" са привърженици и на спонтанното движение "Окупирай Уолстрийт", отбелязва агенция "Синхуа".
"Денят на банковия трансфер" предизвика голям интерес отчасти заради противоречивите планове на Bank of America и на други големи банки в САЩ да увеличат таксите за потребители на сметки по дебитни карти.
Мнозина американци са недоволни от желанието на големите банки в страната, които, въпреки че бяха спасени с пари на данъкоплатците, продължават да налагат високи такси.
В продължение на седмици няма да е ясно колко точно депозити са били преместени към кредитните съюзи – кооперативи, собственост на техните членове, които не могат да продават акции, но и не плащат данъци.
"Уморих се, уморих се от таксите, уморих се да нямам достъп до парите си, когато имам нужда, уморих се от това те (банките – бел. ред.) да използват малкото пари, които притежавам, за да потискат моите братя и сестри", възмущава се един от организаторите на "Деня на банковия трансфер" Кристен Кристиян.
Кристиян е един от многобройните клиенти на Bank of America, които негодуват от предложената от банката такса от 5 долара на месец за обслужване на дебитната карта. Планът на банката предизвика толкова силно недоволство в страната, че тя бе принудена да се откаже от него.
Всъщност мениджърите на големите банки показват малки признаци на тревога от възможността да загубят дребните собственици на депозити чрез инициативата "Деня на банковия трансфер", отбелязва "Уолстрийт джърнъл". Една от причините е, че хората, които гравитират около кредитните съюзи, са нерентабилни за гигантските банки заради малките депозитни сметки, които те държат в тях, относително високите разходи за поддържането им и ограничения брой продукти, които купуват.
Изследователската компания Moebs Services Inc. изчислява, че разходите на големите банки за обслужването на дебитните карти възлизат на около 350-450 долара на година, докато при малките банки те са около 170-250 долара на година.
Банките се опитват да компенсират тези разходи с налагането на такси за офърдравт и други услуги. Някои банки се отказаха от безтаксовото проверяване на сметките, освен ако клиентите им не поддържат минимален баланс по сметките си и не отговарят на други критерии.
Повече от три четвърти от кредитните съюзи предлагат необвързани с условия проверки на сметките. Едва 45% от банките осигуряват подобни възможности, твърди анализаторът Грек Макбрайд от Bankrate.com.
Депозитите в банките и кредитните съюзи са гарантирани от федералните власти в размер на 250 000. Към 30 юни кредитните съюзи са държали 8% от гарантираните депозити в сравнение със 70%, държани от банките.
В 7200-те кредитни съюза на САЩ членуват над 91 милиона души, или близо един от всеки трима американци. Повечето от тези организации работят в земеделските райони.
Източник: Dnevnik.bg