Турската Иш Банк даде заявка за силно навлизане на българския пазар. Клонът й в България ще развива дейност както в корпоративното, така и в банкирането на дребно. Приоритетни сектори за дейността им са туризма, енергетиката и строителството, като банката заяви готовност да кредитира всяка инвестиция, която прецени за рентабилна. "България е една от най-привлекателните страни за икономически инвестиции", а Източна Европа и Балканите са "ключови пазари". Това стана ясно от изявленията на висшия мениджмънт на кредитната институция при официалното откриване на Иш Банк, клон София.
Поделението на най-голямата турска банка работи тук от началото на юли. То беше регистрирано у нас като клон на германското дъщерно поделение на турската банка, като по този начин тя се възползва от т. нар. европейски паспорт и не й се наложи да иска лиценз от БНБ.
Развитието им на българския пазар
"Банката има голям потенциал за разтеж – в Турция съотношението на активите на банковия сектор към БВП и на кредитите към БВП е по-ниско в сравнение с тези в България. Това са добри сравнителни предимства за нас", посочи в отговор на Капитал Daily Аднан Бали, главен изпълнителен директор на турската Иш Банк.
Той посочи още, че ще се фокусират върху кредитирането както на турски, така и на български и други европейски фирми, който работят в България. "Готови сме да оценим всяка инвестиция и да я финансираме, ако тя е рентабилна. Оперативните разходи, които имаме тук налагат да предприемем в скоро време дейност по кредитиране на определени сделки", допълни Бали.
Според думите му на този етап банката няма поставени цели за постигане на определен обем кредитиране, както и за откриване на други клонове в страната. "Първо ще проследим развитието и дейността на клона си в София и след това ще преценим дали да откриваме нови клонове и в кои региони", каза Бали.
За пет години 450 млн. долара
По думите му в условията на глобална икономическа криза преимуществата на Турция са, че тя е с много по-нисък външен дълг и има много по-висок икономически растеж (за миналата гдоина ръста на икономиката в Турция е 10%). Прогнозата на банката за икономиката на България е за много ограничен растеж през 2012 г., както и за Турция, заради проблемите в Европа. Очакванията им за турската икономика са за ръст от 4-5% догодина, а за българската – със сигурност по-нисък.
Аднан Бали посочи още, че членството на България в Европейския Съюз е засилило важността на страната ни за тях и така вниманието им се е насочило тук за инвестицията във финансовия сектор.
Според Ерсин Йозиндже, председател на надзорния съвет на банката-майка в Турция потенциалът на икономическите и търговски взаимоотношения между България и Турция все още не е оползотворен, като определи взаимоотношенията между двете страни в момента "на едно доста ниско ниво".
Според него е необходимо много бързо и динамично увеличение на търговския обмен. За 2010 г. той възлиза на над 3 млрд. долара. По думите на Йозиндже, такъв е обемът на търговския обмен между само една област на Турция и Северен Ирак.
За следващите пет години баката, която е акционер в 80 компании, развиващи финансова и нефинансова дейност, планира да инвестират в България 450 млн. долара в сектора на производството на стъкло. Иш Банк на практика присъства у нас от 1997 г. чрез инвестициите в производствения сектор. Тя е акционер в химическия завод "Соловей Соди" (от 1997 г.), "Тракия глас" (от 2001 г., чрез собствеността си в "Шишеджам"). "Планираме инвестициите ни в България да достигнат 1 млрд. долара, като половината близо вече са направени", каза Йозиндже.
Коя е Иш Банк Турция
Иш Банк е най-голямата частна банка в Турция по размер на активите, кредитния портфейл и клоновата й мрежа. Има дъщерно поделение в Германия с 12 клона в големите градове там. Има клонове още в Цюрих, Амстердам, Париж. Клонът й в София е първия, който открива на Балканите. Съвсем наскоро придоби руската "Банка София", базирана в Москва с 14 клона. Турската институция има клонове още в Лондон, Бахрейн и Ирак, както и 14 клона в Северен Кипър и представителни офиси в Китай и Египет.
Източник: Dnevnik.bg