Днес европейските финансови министри срещнаха опозицията на Лондон за налагането на данък върху финансовите транзакции. Това се случи по време на първия официален дебат на Европейския съюз по въпроса, предаде агенция "Франс прес". Твърдата съпротива на страната последва подобни реакции от страна на Китай и САЩ по време на срещата на лидерите на страните от Г-20 миналата седмица. Великобритания се опасява, че мярката може да понижи привлекателността на Лондон като водещ глобален финансов център.
За да влезе в сила решението, трябва да бъде единодушно одобрено от всички държави членки. За момента обаче липсва обща позиция. Европейската комисия иска данъкът да бъде въведен през 2014 г., Франция настоява за 2012 г., а Лондон все още е твърдо против налагането му.
Британският финансов министър Джордж Озбърн каза: "Нито една банка по света няма да плати данъка, нито един банкер. Хората, които ще плащат данъка, са пенсионерите."
Предлагам да оставим настрана идеята, че ще има някакъв вид европейски данък върху финансовите транзакции, допълни Озбърн и призова колегите си да насочат усилията си към създаване на работни места.
Министрите на Белгия и Австрия заявиха, че е възможно данъкът да бъде първоначално наложен само в страните от еврозоната.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле коментира позицията на Лондон, че ефект от мярката ще има само ако бъде наложен в целия свят. Според Шойбле такъв аргумент е оправдание за бездействие.
Източник: Dnevnik.bg