Работните места в десетте най-големи инвестиционни банки в света ще намаляват с темповете от 2008 г., а прогнозите за приходите им са за 15-процентен спад. Това показва проучване на анализаторската компания Coalition, цитирано от "Ройтерс". Приходите на банките вече са паднали с 10% от януари насам, като темпът се засили в последното тримесечие. Приходите са прогнозирани да паднат с 15% до 145 млрд. долара към края на годината. Според Coalition цялостното влияние върху персонала тепърва ще се усети.
"Спадът в работните места за третото тримесечие е скромен. Прогнозата ни е, че той ще се увеличи през последната четвърт на годината и през 2012 г., като така ще се върне към високите нива от края на 2008 г. Повечето съкращения ще бъдат в бизнеса с фиксирани приходи, особено в кредитирането", се казва в проучването.
Докладът разглежда Bank of America, Barclays , Citi, Credit Suisse, Deutsche Bank , Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland и UBS.
Секторът е негативно повлиян от влошената икономика, но дългосрочните перспективи също са мъгляви. Причината са новите изисквания на регулаторите, които забраняват или правят твърде скъпи някои от най-доходоносните дейности като търгуване със собствените средства на банките и операции с деривати, които не се търгуват на борсата.
Приходите от консултантските услуги на банките – основно при сливания и вливания – и от набиране на капитал чрез издаване на дълг или акции са нараснали до момента. Ситуацията при операциите с фиксирани приходи е различна – там се наблюдава свиване на приходите от 79 млрд. долара в първите девет месеца на 2010 г. до 61 млрд. за текущата година. Освен това приходите от инвестиции в дълг, търговия със заеми и рискови кредити са най-лошият показател за третото тримесечие с почти 1 млрд. долара загуба за банките.
Източник: Dnevnik.bg