Британското поделение на испанската финансова група Santander ще трябва да плати глоба в размер на 1.5 млн. лири заради забавяне при предоставянето информация при продажбата на структурирани продукти, пише британската преса. Санкцията е наложена от местния регулатор - Financial Services Authority (FSA). До януари 2010 г. банката е предлагала на британския пазар възможност за инвестиции в два структурирани продукта върху индекси – Guaranteed Capital Plus и Guaranteed Growth, като е посочвала, че инвестираните средства "може да се покриват" от местната схема за защита на вложенията (Financial Services Compensation Scheme, FSCS) в случай на фалит. За по-подробна информация потребителите са били насочвани към интернет страницата на FSCS, пише Guardian.
В действителност, тъй като става дума за структурирани продукти с обвързана с пазарни индекси доходност, а не за спестовни сметки, защитата по схемата е доста ограничена и при евентуален фалит на банката инвеститорите не биха могли да си върнат вложените средства. Обезщетение може да се получи само в случай на некоректна продажба или неправилно управление на продуктите, посочва изданието.
От FSA посочват, че потребителите са отправяли запитвания във връзка със степента на защита на вложенията си още от края на 2008 г., след фалита на исландската банка Icesave (тогава клиентите на банката във Великобритания и Холандия понесоха загуби за общо близо 4 млрд. евро). Едва през юни 2009 г. обаче от Santander признават, че защитата е ограничена, като до окончателното коригиране на предоставяната на клиентите информация минават още шест месеца.
Междувременно банката продължава да продава продуктите, като в периода след юни 2009 г. продажбите са за около 1.2 млрд. лири, при общо продажби от порядъка на 2.7 млрд. лири. Според регулатора, с оглед на започналата през септември 2008 г. финансова криза, банката е трябвало да отчете нарасналото значение на защитата на вложенията за инвеститорите.
"Когато компаниите предоставят на клиентите информационни материали за продуктите си, съдържащата се в тях информация трябва да е коректна и недвусмислена", коментира Трейси Макдермът от FSA. "В крайна сметка целта й е да помага на хората да вземат информирано решение дали да инвестират", допълва тя.
От банката обявиха, че са "разочаровани от решението" и са изразили възраженията си по достигнатите от FSA изводи, но няма да обжалват, предава Guardian. "Решението на FSA не посочва, че няма доказателства за това, че продуктите са продавани на клиенти, за които не са били подходящи", се казва в съобщение на банката. В изявлението е подчертава още, че в решението си регулаторът не упоменава факта, че няма клиенти, които да са понесли финансови загуби. "Въпреки това, за да прекрати проточилия се процес на разследване, Santander реши, че с оглед на обстоятелствата, няма да предприеме по-нататъшно обжалване нито на решението, нито на санкцията", пише в съобщението.
Източник: Capital.bg