Най-голямата американска банка по активи - JPMorgan Chase & Co, съобщи, че е претърпяла загуба от най-малко 2 млрд. долара от извършени операции. Причината е неуспешна стратегия за хеджиране на риска чрез инвестиции в деривативни инструменти, предаде "Ройтерс". Загубата е голям удар за репутацията на банката, която успя да мине през финансовата криза, без да отчете загуба, както и за изпълнителния директор Джейми Даймън, особено предвид яростните му критики към правилото "Волкър", забраняващо на банките да търгуват със собствен капитал.
На специално свикана пресконференция Даймън се извини на инвеститорите и призна, че търговската стратегия е била "необмислена, недогледана и лошо осъществена". В резултат на лошите решения инвестиционното крило на банката може да отчете загуба от 800 млн. долара за настоящото тримесечие, като досега прогнозата бе за 200 млн. долара печалба. По думите на Даймън сделката може да струва на банката още един милиард долара, тъй като "е рискована и ще остане такава още няколко месеца". Акциите на JPMorgan спаднаха със 7% и повлякоха целия финансов сектор – акциите на Citigroup поевтиняха с 3.6%, а на Bank of America с 2.6%.
Анализаторите отбелязват, че паричните загуби ще са по-леки от загубата на репутация и доверието на инвеститорите. При избухването на кризата през 2008 г. позициите на JPMorgan останаха достатъчно силни, за да придобие банките Bear Stearns и Washington Mutual след колапса им. Банката поддържа активи от 2.32 трлн. долара, а стойността на акциите й достига 190 млрд. долара, като през последните две години реализира печалба от 4 млрд. долара на тримесечие.
Даймън изтъкна, че все още вярва в своите аргументи против правилото "Волкър", тъй като проблемът в JPMorgan се дължи на изпълнението на стратегията за хеджиране. "С времето тя се е транформирала и управлението е станало слабо и неефективно", заяви той.
Източник: Capital.bg