Държавата обезсмисля застраховането
"Държавата развращава хората, като плаща щедро на пострадалите при бедствия без застраховки и игнорира тези, които са предвидили рисковете, грозящи дома и имуществото им." Това е единното мнение на застрахователите в България, изразено пред редактор на "БАНКЕРЪ". Поводът то да бъде изказано толкова остро е позицията на земеделския министър Мирослав Найденов от края на март: "Каквато и да е сметката в село Бисер, държавата ще я плати." "Петдесет и шест къщи трябва да бъдат построени, надявам се това да стане до края на годината", пое публичен ангажимент и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов при поредното си посещение в Бисер преди празниците. Цената на един дом е 74 000 лева. На обвиненията, че си прави пиар на гърба на пострадалите, Цветанов отговори така: "В първия ден, когато бях в Бисер, видях в тези хора отчаяние. Вчера видях отново живот в тези хора и изпитах удовлетворение", обобщи Цветанов и обеща, че падналите къщи ще бъдат възстановени.
"Застрахователната култура на българите е на точката на замръзване, а това, което правим, за да я подобрим, държавата го унищожава", жалват се работещите в бранша по повод на започналото строителство на нови домове за пострадалите от наводнението в с. Бисер с пари от хазната.
"Колеги недоволстват от това, как държавни емисари, бродещи из Хасковско, щателно описват щетите на незастрахованите и отказват каквото и да било съдействие на пострадалите с полици в ръка." Това коментира Данчо Данчев, председател на Асоциацията на българските застрахователи.
Негови колеги също потвърдиха, че са неми свидетели на множество такива случки. "Често застраховителните покрития се оказват крайно недостатъчни, за да покрият реалните щети на хората, но никой не им обръща внимание", коментират те.
Ето защо тези, които са застраховали дом и имущество, били принудени да крият този факт, за да се доредят до държавна помощ.
Междувременно стана ясно, че в Хасковско веднага след потопа на 6 февруари застраховките на имущество на физически лица за февруари са скочили с 23% в сравнение със същия месец на миналата година. За това съобщава Дарина Кафтанска, генерален представител на "Алианц България холдинг" в Хасково. Още на следващия ден след наводнението се отприщил невероятен интерес към този вид застраховки. Успоредно с имуществените скочил броят и на животозастраховките, сочат наблюденията на застрахователите. Според тях интересът към животозастраховането бил провокиран от жертвите на потопа.
Всички направени имуществени и животозастраховки в Хасковска област през февруари 2012 г. са били за имоти в града. По селата обаче липсвал интерес. Но и в този случай "чудото" траяло три дена. Защото имуществените застраховки пак са на познатите ниски нива от предишните години.
Имуществената застраховка трябва да стане задължителна, категорични са спецове от бранша. Срещу 30 лв. за година може да се направи застраховка на селска къща с пълно покритие, която включва пожар, наводнение, злоумишлени и природни бедствия. Защитени в случая, освен имота, са и обзавеждането и домакинското оборудване.
Положението в страната си остава драматично - само 10% от сградите в България са застраховани срещу наводнение и едва 8.5% срещу земетресение, коментира Борислав Богоев, зам.-председател на Комисията по финансов надзор, който отговаря за застраховането. Според Богоев, ако бъде създадена национална схема, тя трябва да покрива рисковете от земетресения, наводнения и свлачища, а участието в нея трябва да е задължително. За да има успех такъв пул, той трябва да обхваща колкото се може по-голяма част от населението, което ще стане само ако застраховката е задължителна и солидарна, смята Богоев. Той предлага наличието на полицата да е задължително условие за получаване на административни услуги, свързани с жилищата.
Държавата отказва каквото и да било съдействие за изграждане на пула, камо ли да участва с дял, какъвто е случаят с румънския катастрофичен пул например.
Агитацията за застраховки на дома и имуществото обаче сега е сведена единствено до инициативността на самите застрахователни компании, които се опитват да предложат по-атрактивни оферти.
Преди дни "Бул Инс" предложи комбинирана полица "домашно имущество премиум", създадена, за да покрие интереса при настъпване на застрахователно събитие на жилище и на движимото имущество.
Застраховката предлага два вида покрития "класик" и "елит". Покритието "класик" е предназначено за клиентите, които могат да платят максимално ниска застрахователна премия срещу основни рискове, като годишната премия може да варира от 28 до 63 лв. в зависимост от избрания лимит на отговорност за жилището и движимото имущество в него. Тук рисковете са: за сградата, жилището (пожар, природни бедствия, наводнения от ВиК инсталации и гражданска отговорност към трети лица; за обзавеждането (пожар, природни бедствия, наводнения от ВиК); за електронната техника (пожар, природни бедствия, наводнения от ВиК), както и за счупени стъкла.
Покритието "Елит" е предназначено за клиентите, целящи да получат максимална застрахователна защита на дома си и на движимото имущество в него срещу застрахователна премия, варираща от 119 до 271 лева. Тук вече в покритите рисковете са включени допълнително: вандализъм, удар от ППС, земетресение и гражданска отговорност към трети лица за вреди във връзка с покритите по полицата рискове с лимит до 2000 лева.) Лимитите на отговорност започват от 15 000 лв. и стигат до 100 000 лв. за сграда, до 15 000 лв. за обзавеждане, до 10 000 лв. за електронна техника и до 10 000 лв. за счупени стъкла.
"Алианц България" пък действа по друга стратегия - до 45% отстъпка по застраховка "Жилищни сгради и домашно имущество" до средата на юли. Полицата осигурява защита срещу пожар, включително и последиците от гасенето му, удар от мълния, експлозия, имплозия, удар от летателен апарат, природни бедствия, тръбопроводна вода, удар от транспортно средство, късо съединение, токов удар; разходи за ограничаване на вредите, за отстраняване на развалини и хотелски разходи. В допълнение може да се договори покритие и за земетресение, злоумишлени действия на трети лица и други.
Като екстра към промоцията клиентите получават и 30% отстъпка по застраховка "Кражба чрез взлом". При подновяване през следващи години на полици, сключени при промоционални условия, по които не са регистрирани щети, отстъпките се запазват.
Застраховката "Защитен дом" на "Армеец" е разработена специално, за да осигури пълно застрахователно покритие на имуществото на физически и юридически лица, жилищни, вилни и стопански сгради, направените в тях подобрения, както и всичко, което е в тях. Застраховката осигурява защита от: пожар, мълния, експлозия, удар от летателни апарати или от падащи от тях части и предмети. Тя обезпечава и щети от природни бедствия - буря, ураган, увреждане от падащи клони и дървета, проливен дъжд, увреждане от тежест при естествено натрупване на сняг или лед, действие на подпочвени води или морски вълни, свличане и срутване на земни пластове, градушка, падане на лавина. В покритията са и рискове като аварии (включително и спукване на водопроводни, канализационни, отоплителни и климатични инсталации, късо съединение и удар от МПС); земетресение; кражба чрез взлом, кражба с използване на техническо средство, грабеж, вандализъм (включително злоумишлен пожар и злоумишлена експлозия). Интересно е покритието на загуба на доход от наем и разходи за алтернативно настаняване.
Източник: Banker.bg
Коментари:
(Екипът на Bank.bg си запазва правото да премахва коментари с нецензурно съдържание както и такива, които не са написани на кирилица)