Служители от Германия и Европейския съюз спешно проучват начини за спасение на засегнатите от кризата испански банки, въпреки че Мадрид все още не е поискал помощ, предаде "Ройтерс". Подготвя се сделка, която да позволи на Испания да рекапитализира засегнатите от кризата банки с помощ от европейските й партньори, но без да се налага да приема нови икономически реформи, наложени отвън, заявиха германски служители, цитирани от агенцията. Докато Берлин остава твърдо против призивите на Мадрид европейските спасителни фондове да отпускат заеми директно на банките й, според източниците, ако Испания официално поиска помощ, средствата може да се дадат, без страната да се подлага на строга програма за реформи като тези за Гърция, Ирландия и Португалия.
Вместо това Испания само ще трябва да се съгласи с нови условия, обвързани с реформата в банковия й сектор. Берлин също така обмисля възможността за насочване на помощта към Испанския банков спасителен фонд (FROB), за да се подсили посланието, че банките в страната, а не публичните й финанси, са в основата на проблема.Промяната в позицията на Германия за подпомагането на Испания е поредното доказателство, че канцлерът Ангела Меркел възприема по-гъвкава позиция за разрешаването на задълбочаващата се дългова криза в еврозоната.
Преди представянето на доклада на МВФ за испанските банки следващата седмица официални лица заявиха, че всичко е готово за придвижване към сделка за помощ за Мадрид. Пакетът се очаква следващия месец след външния одит на банковата система.
Бихме могли да си представим, че условията ще са фокусирани основно върху банките, защото Испания вече предприе други реформи, заяви високопоставен германски служител. По думите му тези пакети нямат за цел да наказват, а само да гарантират, че необходимите реформи се прилагат.
През последните седмици Берлин даваше знаци, че иска Испания да получи спасителна помощ, като председателят на парламентарната група на Християндемократическия съюз Фолкер Каудер го заяви публично. "Мисля, че Испания трябва да поиска спасителна помощ не заради самата страна, а заради банките й", посочи той.
Френски служител, който поддържа контакт с Берлин, заяви, че има широк консенсус между държавите членки за използването на европейските спасителни фондове за испанските банки.
По-рано днес испанският министър на икономиката Луис де Гиндос подчерта, че страната няма непосредствени планове да поиска спасителна помощ и очаква външния одит в края на юни.
Източник: Dnevnik.bg