Чешката централна банка ще затегне редица правила с цел ограничаването на експозициите на добре капитализираните местни финансови институции към техните най-вече западноевропейски банки-собственици, за да се гарантира стабилността на сектора, съобщи Reuters. За разлика от повечето западноевропейски финансови институции, основните чешки банки имат почти два пъти по-високи капиталови буфери спрямо изискваните от регулаторните органи на Европейския съюз (ЕС) и голяма депозитна база, надвишаваща размера на заемите й.
Чехия е рядко изключение и в друго отношение, тъй като нейните банки са нетните външни кредитори, докато в повечето източноевропейски страни местни банки са крайно зависими от финансиране от страна на техните банки-майки.
Всичко това явно събужда опасения, че чуждестранните собственици може да се изкушат да теглят пари от техните чешки поделения, за да подобрят собствената си капиталова позиция, независимо дали чрез изплащане на дивиденти или някакъв други начини.
Новите правила също така ще изискват от чуждестранните собственици да докладват по-подробно за различните прехвърляния на активи от и към техните чешки единици.
"Ние разполагаме с банков сектор, който е в известна степен уникален в рамките на Европа заради неговата способност да издържи на всякакви проблеми и ние бихме искали това да продължи. Затова именно и предприемаме тези мерки", каза управителят на централната банка Мирослав Сингер.
Най-големите чешки банки са звена на австрийската Erste Group, белгийската KBC, френската Societe Generale и италианската UniCredit.
Капиталовата адекватност на банките към рисково-претеглените активи на сектора е 15.2% към края на март, което е почти два пъти повече от 8% изисквани от регулаторите в ЕС.
Миналия декември рейтинговата агенция Moody's ревизира прогнозата си за чешкия банков сектор на отрицателна, позовавайки се именно на връзките на местните банки към банките-майки.
Източник: Capital.bg