Задължения за 19.7 млн. лв. са натрупали министерствата и други държавни учреждения към общините, съобщи Министерство на финансите в петък. Това са местни данъци и такси, неплатени от министерства, висши училища, Българската академия на науките, Национална служба за охрана и Омбудсмана. Разпространената справка показва, че само Софийският университет "Св. Климент Охридски" дължи 8.17 млн. лв., или 97% от общите просрочия на висшите училища. МВР пък е начело на класацията сред министерствата - с 3.36 млн. лв., следвано от Министерството на отбраната - с 2.7 млн. лв., Министерския съвет - с 2.5 млн. лв., и Министерството на здравеопазването с 1.3 млн. лв. Останалите задължения са в размер под 1 млн. лв.
От финансовото ведомство не посочват за какъв период са натрупани тези задължения, но уточняват, че по-голяма част от министерствата и ведомствата вече са се разплатили с местните власти. Други учреждения пък, които не са посочени в справката, са сключили споразумения с общините за разсрочено плащане по тримесечия и изпълняват ангажимента си стриктно.
Според действащия Данъчно-осигурителен процесуален кодекс за просрочени данъчни задължения на длъжниците се начислява наказателна лихва в размер на основния лихвен процент и още 10 пункта годишно. По последните известни данни към края на първото тримесечие общините имат натрупани дългове от 179.2 млн. лв. към частния сектор.
Това означава, че ако министерствата, висшите училища и другите служби се разплатят с общините, с тези пари местните власти могат да покрият 10.6% от своите просрочени задължения към фирмите.
Надзор за местните власти
По данни на финансовото министерство просрочените дългове на общините към частния сектор също намалявали, като в началото на 2011 г. са били 207 млн. лв., а към 31 март т.г. са 196.2 млн. лв. Тези просрочия вече се отчитат на централно ниво и участват в класирането на местните власти, което прави Министерство на финансите.
От миналата седмица ведомството на Дянков сравнява общините по различни финансови показатели и на тяхната база определя класация кои кметства се управляват най-ефективно от финансова гледна точка. В подреждането се гледат още показатели като разходи, задължения и отношението им към приходите на кметствата.
Следи се също за това как се харчат средствата им и какъв процент от разходите е за инвестиции и какъв за текуща издръжка, като класирането ще се осъвременява на всяко тримесечие.
Финансовият министър Симеон Дянков обясни, че класирането ще послужи на министерството да награди с допълнителни бонуси за инфраструктурни проекти общините, които са в добро финансово състояние, и те ще се заложат в бюджета за 2013 г.
Обратно – на общините, които хронично са в тежко финансово състояние, ще им се отказват допълнителни субсидии, освен ако не са критично необходими. Тъй като правителството няма възможност да санкционира недисциплинираните кметове и общински съвети, орязването на средствата оставало единствен механизъм за въздействие над местните власти.
Класацията пък щяла да ориентира хората как да гласуват на местните избори, мотивира въвеждането й финансовият министър.
Източник: Capital.bg