Опозицията, синдикати и анализатори разкритикуваха неочакваното намерение на правителството да въведе от догодина 10-процентен данък върху лихвите по депозити на гражданите. КНСБ, чиито представители вчера участваха в обсъждането на законопроекта в Националния съвет за тристранно сътрудничество, се разграничи от идеята. В съобщение синдикатът уточни, че тя не е била коментирана на заседанието на съвета, а е прекалено сериозна и значима, за да се избягва дискусия. Според профсъюза трябва да се анализира предварително каква е структурата на депозитите по размер, защото "този данък не би трябвало да понася тази част на населението, която спестява, за да има нещо настрана, а от тази, която ползва депозитите, за бързо и безрисково обогатяване".
Според КНСБ много по-добър вариант е допълнителни приходи да се търсят чрез въвеждане на данък върху финансовите транзакции.
Икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов коментира пред БНР, че досега лихвите по депозитите в България никога не са били облагани, защото страната е много бедна и трябва да натрупа вътрешни ресурси, за да финансира икономическия си растеж. "Чуждите инвестиции в последно време въобще не идват, а ако обложим и вътрешния източник, как дългосрочно ще постигаме икономическия растеж?" попита реторично анализаторът. Освен това, по думите му, лихвата не е печалба за спестителите, а само компенсира инфлацията.
Не може аргумент за промяна, която засяга всеки българин, да е твърдението, че "навсякъде в Европа е така", коментира икономистът Георги Стоев от "Индъстри уоч" пред "Фокус". Той прогнозира, че хората ще продължат да използват банковото посредничество, но ще платят по-висока цена за това.
Източник: Dnevnik.bg