За по-малко от пет месеца финансовият холдинг "Еврохолд България" направи второ придобиване на конкурент - застрахователния бизнес на международната група QBE в България и Румъния. Новината за сделката беше съобщена от двете компании в края на работния ден във вторник, веднага след подписването на договора. От съобщението става ясно, че след разрешение от регулаторите портфейлите на QBE в двете държави ще бъдат прехвърлени към съответните застрахователни компании – българската и румънската "Евроинс".
Те са част от подхолдинга "Евроинс иншурънс груп" (ЕИГ), собственост на "Еврохолд", в който са обединени всички застрахователни дружества на групата. През август ЕИГ сключи договор за придобиване на българските "Интерамерикан общо застраховане" и "Интерамерикан животозастраховане", които дотогава бяха собственост на холандската Achmea. Въпреки че "Еврохолд" е публично дружество (акциите му се търгуват на борсата) цената и по двете сделки не е обявена. А това е важна информация, която освен че интересува дребните акционери и потенциални инвеститори, е признак за прозрачност и добро корпоративно управление.
Още нови клиенти
Асен Христов, председател на надзорния съвет на холдинга, коментира пред "Капитал Daily", че цената на сделката е тайна според договора за сделката, но заяви, че премиите на QBE за България са около 5 млн. евро, приблизително толкова са и в Румъния. Те обаче няма да бъдат автоматично добавени към приходите на "Евроинс" в двете държави, обясни Христов. Причината са изисквания за счетоводството на застрахователите, при което за разлика от придобиванията при обикновени компании премийните приходи не се включват в тези на купувача. В балансите влизат само активите и пасивите на новопридобитите дружества, обясни Христов.
Това означава, че премиите на българското и румънското "Евроинс" няма да се увеличат през тази година като ефект от сделките. Ръст може да има от следващата година, ако ЕИГ привлече клиентите, които досега са сключвали застраховки в QBE и "Интерамерикан", но той няма да е математически сбор от полиците, които досега са се сключвали в придобиваните компании. "По принцип и в бъдеще ще се оглеждаме за придобиване на още компании, защото това е начинът да се разрастваме в региона", добави Христов.
Разнообразие в порфейла
По думите му покупката на бизнеса на QBE ще им позволи да увеличат дела на застраховките извън автомобилните "Автокаско" и задължителната "Гражданска отговорност", което е била и една от целите на сделката. Над 95% от портфейла на QBE за България са имуществени полици и такива на различни отговорности, подобна е структурата и в Румъния. Застраховките на отговорности включват различни професионални полици, например за адвокати, лекари и др. Задължителната "Гражданска отговорност" за автомобилите е различна от тях и в статистистиката приходите от нея са в отделен ред. Резултатите на QBE не се публикуват отделно за България, тъй като дружеството е клон на базирана в Лондон компания и няма отделен лиценз от Комисията за финансов надзор. Асен Христов каза още, че с QBE са договорили и бъдещо сътрудничество между ЕИГ и международната компания.
Главният изпълнителен директор на QBE за Европа Ричард Прайс коментира, че решението им за прехвърляне на бизнеса в Румъния е "резултат на стратегически пазарен анализ" и е гаранция, че клиентите им в двете държави ще запазят директния си достъп до местен застраховател. По думите му на досегашните служители на QBE в България и Румъния ще бъде предоставена възможност за развитие в кариерата, като се присъединят към екипа на "Евроинс". Досегашният управител на българския клон Румяна Бетова ще стане изпълнителен директор в "Евроинс".
Председателят на борда на директорите на ЕИГ Кирил Бошов коментира по повод сделката, че тя е част от стратегията им за засилване на позицията им на регионален лидер, а с добре развитата клонова мрежа на "Евроинс" ще могат да предлагат пълна гама застрахователни продукти на повече клиенти. QBE има офиси за продажба в София, Пловдив, Варна и Бургас. Сделката за QBE е поредното разместване на финансовия сектор в България и региона - преди няколко месеца унгарската BayernLB продаде МКБ Юнионбанк на българската Първа инвестиционна банка, Achmea излезе от българския пазар след продажбата на Interamerican, a в Сърбия и Хърватия UNIQA купи застрахователния бизнес на швейцарската Baloise Group. В началото на ноември полската група Getin купи малката румънска банка Romanian International Bank, а продавачи бяха двамата й акционери с американско гражданство - Даниъл и Флорина Робъртс.
Продавач и купувач
Българската "Евроинс" има 31 млн. евро премии от януари до октомври тази година, а румънската – близо 63 млн. евро. В България близо 60% от портфейла на "Евроинс" е автомобилна "Гражданска отговорност", а в Румъния делът й е 85% от всички премии. В началото на септември румънският регулатор спря за близо три седмици продажбите на "Евроинс Румъния" на този вид полица, след което те отново бяха възстановени. Причината бяха оплаквания от клиенти за размера на платените обезщетения. За да се осигури по-голяма стабилност на застрахователя, от "Еврохолд" решиха да увеличат капитала на румънското си дружество с 5 млн. лв.
QBE има 11.6 млрд. английски лири (14 млрд. евро) премиен приход за миналата година от всичките си поделения. Печалбата й от застрахователна дейност за периода е 794 млн. лири (955.2 млрд. евро), а кредитният рейтинг на цялата група, включително европейското поделение, е A+ от агенция Standart&Poor's. Европейските пазари носят около 25% от приходите в групата. След сделката с "Еврохолд" британското поделение запазва представителствата си в Белгия, Дания, Германия, Франция, Италия, Испания, Чехия, Унгария, Норвегия, Швеция, Швейцариия, Словакия и Украйна.
Източник: Capital.bg