Пенсионноосигурителното дружество "Алианц България" е глобено в края на миналата година със 104 240 лв. от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) заради нелоялна практика при привличане на клиенти, съобщиха от антимонополното ведомство. Жалбата по случая е подадена от конкурента му Ай Ен Джи и проверката на КЗК е показала, че от 26 юни до 5 септември 2011 г. посредници на "Алианц" са приемали заявления за смяна на пенсионен фонд без необходимата нотариална заверка на подписите. След приемането им те са били заверени от кмета на шуменското село Страхилица, без да присъстват осигурените, уточняват от комисията. В резултат Ай Ен Джи е изгубило клиенти, а от КЗК посочват, че заради действията на "Алианц" са пострадали и други пенсионни компании. Става въпрос за няколкостотин заявления, но без да се уточнява колко от тях са редовни и колко с нарушения.
От "Алианц" отричат да са нарушили закона, като посочиха, че спазват стриктно всички разпоредби и имат вътрешни правила изцяло в рамките на законодателството. В момента юристите на компанията подготвят обжалване на решението на КЗК във Върховния административен съд. Решението на КЗК е от 18 декември, но за него е било съобщено на засегнатите страни чак на 27 декември. Изпълнителният директор на "Алианц България" София Христова коментира, че преди подаването на заявленията и по време на нотариалната заверка на подписите в процеса не участват техни служители. Христова посочи, че от "Алианц" работят с вече подадени заявления и могат да направят проверка "само от външна страна на предоставените им документи".
Години за проверки
От правния отдел на Ай Ен Джи обясниха, че са разбрали за проблемните случаи, след като при тях са постъпили няколко жалби. Част от случаите са още от 2010 г., като в първия от тях в дружеството са постъпили общо 142 жалби от няколко селища в обл. Плевен. В тях е посочено, че подписите в заявленията за прехвърляне са били заверени от местните кметове, като за някои клиентите са отрекли изобщо да са подписвали, други са ги определелили като фалшифицирани, а при трети са били нарушени процедурите за заверка, става ясно от документите, публикувани от КЗК. Няколко месеца след тези случаи са получени оплаквания и от други населени места, този път в обл. Шумен. Въпреки съмненията и подадените сигнали от Ай Ен Джи са прехвърлили партидите. Според наредбите те са длъжни да го направят, щом заявленията не са оттеглени и не е доказано, че те са в нарушение на закона. От Ай Ен Джи обясниха, че прехвърлените с нередовни заявления не са много като дял от всичките им клиенти. От компанията добавиха, че според общите разпоредби на правото, ако се докаже, че заявленията са били фалшифицирани, клиентите могат да се върнат в предишното си дружество.
Източник: Capital.bg